Zapytaj lekarza

7 3 2 , 8 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie moczu na bilirubinę

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

twardy brzuch i nasilone dolegliwości, wskazujące na tzw. „ostry” brzuch wymagają niezwłocznej kontroli lekarskiej, gdyż mogą świadczyć o poważnym stanie, którego nie należy bagatelizować. Szerzej o bólu brzucha z prawej strony traktuje nasz artykuł, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-po-prawej-stronie-mozliwe-przyczyny.

Przewlekły ból brzucha i nawracająca zgaga natomiast, zwłaszcza w górnej część jamy brzusznej, mogą wskazywać na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/wrzody-zoladka.

Niestety bez zebrania dokładnego wywiadu oraz badania fizykalnego trudno powiedzieć więcej. Sugeruję wizytę u internisty, który z pewnością zleci morfologię krwi oraz, w zależności od wstępnej diagnozy – badania z krwi oceniające funkcjonowanie wątroby i trzustki, a także USG jamy brzusznej. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki.

Również zgaga jako symptom refluksu żołądkowo-przełykowego może współwystępować z bólami nadbrzusza. Dlatego też nie tylko należy przeciwdziałać zgadze poprzez właściwą dietę oraz unikanie używek (papierosów, alkoholu, kawy i herbaty), ale także zadbać o ustalenie przyczyny tej uciążliwej dolegliwości.

Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej informacji o zgadze odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-zgagi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy