Co może oznaczać ten męczący ból brzucha?

Od 1.5 tygodnia mecze się z bólem brzucha. Jest umiejscowiony po lewej stronie nad pępkiem. Pod wieczór ból się nasila, tak bardzo że jest nie do wytrzymania. Nie mogę utrzymacwagi cały czas chudnę. Pomimo, że staram się normalnie jeść. A od 4dni nie mam apetytu. Czy ktoś może mi powiedzieć co to może być. Bo ja już nie daję rady. USG jamy brzusznej niestety nic nie wykazało

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety bardzo często USG jamy brzusznej jest badaniem niewystarczającym do pokazania nieprawidłowości w obrębie układu trawiennego – konieczna jest wówczas gastroskopia, niekiedy z zastosowaniem środka kontrastującego.

Ból, który mimo upływu czasu nie ustępuje, a nawet potęguje się, zdecydowanie wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza – gastrologa. Po lewej stronie brzucha zlokalizowanych jest kilka organów, które mogą szwankować – w 80% przypadków jest to trzustka. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakim-chorobom-towarzyszy-bol-brzucha-z-lewej-strony.

Niewykluczone, że ból ma również związek z chorobą wrzodową – choć trudno to ocenić, bo zazwyczaj tym problemom towarzyszą także inne dolegliwości poza uporczywym bólem. Warto dla pewności wykonać badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori – być może wywołują stan zapalny powodujący silny ból. Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori-iga-i-igg.

Ponieważ ból umiejscowiony po lewej stronie można wiązać także z problemami jelitowymi (w tym stanami zapalnymi), to niewykluczone, że konieczne będzie wykonanie także kolonoskopii. O tym jednak zadecyduje gastrolog, dlatego sugeruję niezwłoczne skonsultowanie się ze specjalistą.

Być może przydatny będzie także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-w-okolicy-pepka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.