Co powinnam spożywać, aby zdrowo schudnąć?

Witam, niedawno rozpoczęłam dietę, ponieważ chcę schudnąć. Mam 23 lata, 169 cm wzrostu i ważę 111 kg. Ćwiczę około 45 min-60 min dziennie żeby wspomóc spalanie kalorii a co z tym idzie tkanki tłuszczowej. Prówałam sama policzyć moje zapotrzebowanie kaloryczne i ilość białka, tłuszczów i węgli jaką powinnam spożywać aby zdrowo chudnąć. Czy więc 1200-1300 kalorii dziennie jest właściwą ilością? I 30 gr tłuszczu, 80 gr białka i 160 gr węgli jest dobrym rozłożeniem w mojej sytuacji i będzie skuteczne? Pozdrawiam, Kobieta 23 lata

Witam,
Przy Pani obecnej wadzę dzienne zapotrzebowanie na energię obliczone według wzoru Harrisa-Benedicta pomnożone przez aktywność fizyczną (PAL 1,4 ) wynosi 2690 kcal. By rozpocząć proces redukcji należy doprowadzić do deficytu odejmując 300-500 kcal czyli Dieta powinna być ustalona na 2160 kcal. Drugą dokładniejszą metodą jest obliczenie za pomocą wzoru Katch- McArdle (potrzebny jest Pani obwód pasa do obliczenia) podstawowa przemiana materii PPM= 370 + (21,6 * LBM)
gdzie LBM to beztłuszczowa masa ciała w kilogramach którą można obliczyć odejmują od niej zawartość tkanki tłuszczowej ((1.634 * obwód pasa [cm] – 0.1804 * masa ciała [kg] - 76.76 ) / 2,2 * masa ciała [kg]) * 100 (podany wynik jest w procentach należy go przeliczyć na kg).
Może też Pani dokonać analizy składu ciała u dietetyka bądź w niektórych siłowniach.
Przy diecie zbyt nisko kalorycznej może Pani spowolnić przemianę materii co później doprowadzi do efektu jo-jo. Według WHO powinno się tracić od 0,5 do 1 kg na tydzień. Jeśli chodzi o zwartość białka to 10-15%, węglowodanów 50-60% i tłuszczy 25-30% podane wartości dotyczą osoby zdrowej na diecie redukcyjnej.