Witam serdecznie,
może być wiele przyczyn zaparć ale zacznijmy od najbardziej oczywistej czyli od diety, pozostałe może stwierdzić lekarz po wykonaniu odpowiednich badań.
Zastanowi się Pani czy oby na pewno Pani jadłospis jest bogaty (ale nie za dużo) w błonnik, jada Pani regularnie 5 posiłków dziennie a ilości wypijanej wody to około 2/dzień.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk
Dzień dobry,
zaparcia zazwyczaj są spowodowane niewłaściwą dietą - a dokładniej zbyt małą ilością błonnika w diecie, który swoje działanie wykazuje w obecności wody.
Może Pani wprowadzić do diety na czczo napar z suszonych śliwek oraz dodatek otrąb np. do zup czy jogurtów, a także proszę pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
Może Pani dodatkowo włączyć aktywność fizyczną - to także reguluje perystaltykę jelit.
Pozdrawiam
Joanna Wardenga
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Uporczywe zaparcia u 39-latka – odpowiada Mgr Katarzyna Patyk
- Zaparcia po odstawieniu glutenu w diecie – odpowiada Ewa Kozłowska
- Co powoduje uporczywe zaparcia przy zdrowej diecie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zwalczyć skutecznie otyłość I zaparcia? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Przyczyna problemów z wypróżnianiem od dwóch tygodni – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Trudności z wypróżnieniem od tygodnia – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Zaparcia przy częstym jedzeniu błonnika i piciu wody – odpowiada Mgr Joanna Penza
- Problem z wypróżnianiem podczas odchudzania – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Jak poprawić perystaltykę jelit? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zapobiegać wzdęciom po jedzeniu? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Błonnik witalny - właściwości, działanie i zastosowanie
Błonnik witalny, czyli mieszanka babki płesznik i
Jak przyspieszyć metabolizm? Dieta i ćwiczenia
Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sob
Zatyka jelita jak korek. Co 8. Polak ma ten problem
Szacuje się, że zaparcia dotyczą co 8. Polaka, ale