Co powoduje wyburzanie z krzykiem?

Witam. Mój problem polega na tym, że bardzo często budzę się w nocy z krzykiem. Nie ze strachu, ja po prostu w pewnym momencie orientuje się, że to co się dzieje to nie rzeczywistość, tylko sen i krzycze żeby się obudzić. Czasem zdarza mi się "budzić" w swoim pokoju, a chwile później orientować się, że to również sen. Nie wiem czy to już problem z podłoża psychicznego?

To co Pan opisuje jest dość częstym, jednak mało znanym zjawiskiem. Obrazując, w trakcie snu Pana świadomość własnego 'ja' również "śpi". W różnych sytuacjach (np po zmęczeniu lub stresie) świadomość może "przebudzić się" nieco za wcześnie. Gdy orientuje się Pan, że to co się dzieje jest snem, jest to właśnie ten moment. Proszę zwrócić uwagę, że nigdy nie pamięta się początku takiego zdarzenia (jak i każdego snu). Nie mając na ten temat wiedzy może to być straszne przeżycie, gdy nie możemy "uwolnić się" ze snu, lub obserwujemy własne, nie raz straszne poczynania z perspektywy 3 osoby. Dodatkowo, we śnie przeżywamy wszystko znacznie mocniej niż w rzeczywistości. Dalsza część Pana posta opisuje coś w rodzaju snu wielopoziomowego - gdy śnimy o tym że się wybudzamy, a po jakimś czasie zdajemy sobie sprawę że śnimy nadal. To zjawisko również dotyczy wielu ludzi, jednak najczęściej jest odbierane jako wyjątkowy koszmar.
Podsumowując, zachęcam do poszerzenia wiedzy i odszukania informacji dotyczących snu świadomego, parasomnii, porażenia przysennego oraz higieny snu. Uważam, że po zaczerpnięciu wiedzy na ten temat, problem sam zniknie.

Dzień dobry. Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o zmniejszonej odporności na stres, podniesionym poziomie lęku, ogólnym przemęczeniu. Nie muszą być symptomem czegoś poważnego, ale same w sobie z pewnością są uciążliwe. Doraźnie proszę zadbać o wypoczynek, relaks w takiej formie, która sprawia Pani rzeczywistą przyjemność. Jeżeli chciałaby Pani również podnieść kompetencje w radzeniu sobie ze stresem dnia codziennego, zapraszam również na konsultację. Poniżej podaję link do zapisów online:

https://ranking.abczdrowie.pl/d/anna-demarczyk-psycholog-warszawa-74814

Pozdrawiam.