Co robić? Uważam, że za dużo ważę.

Witam! Mam 14 lat, 155 cm wzrostu i ważę 40 kg. Uwazam, że to za dużo  ;/ Mam grube uda - co mam z tym zrobić? Stosuję teraz dietę, jem tylko owoce, nie jem słodyczy, piję wodę, ale bardzo się tym przejmuję, że tak dużo ważę. Moja kuzynka ma 17 lat i waży 45 kg ;/ Co robić? ;/
14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

powinnaś jak najszybciej zaprzestać odchudzania, ponieważ masz niedowagę. Powinnaś przytyć kilka kilogramów. Jesteś w wieku dorastania, w którym organizm jest szczególnie wrażliwy na niedobory pokarmowe. Jeśli zabraknie mu niezbędnych składników odżywczych, może dojść do różnego rodzaju zaburzeń - źle odbije się na to na Twoim zdrowiu i urodzie. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że niedowaga jest również szkodliwa dla zdrowia i może mieć poważne konsekwencje. Sugeruję wizytę kontrolną u lekarza. Odżywiając się samymi owocami i wodą mogłaś doprowadzić się np. do anemii. Powinnaś zdrowo się odżywiać i jeść wszystkie produkty z piramidy żywienia: warzywa, owoce, produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, a przede wszystkim białko, którego potrzebujesz teraz więcej, ponieważ rozwijasz się.

Porozmawiaj z kimś o swoim problemie, np. z rodzicami, nauczycielem. Sama możesz nie być w stanie ocenić swojej sylwetki obiektywnie.

Pozdrawiam