Co robić z nadwrażliwością na zapachy?

Witam, sytuacja jest taka że jestem nadwrażliwa na zapach, bardzo dużo zapachów mnie denerwuje aż głowa mnie boli. Na dodatek jak jest mi za ciepło to dopada mnie taka irytacja aż mogę być niemiła, chamska itd. Mam też tak że jak są jakies diody na tv, WiFi, na przedłużaczu itd. Denerwują mnie takie światełka świecące że spać az nie mogę muszę je zaklejać tak żeby mi nie świeciły. Coś jest ze mną nie tak? Mam tak od dawna najprawdopodobniej od dziecka. Aktualnie mam 23 lata i zauważam że coraz więcej rzeczy mi przeszkadza tego typu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy mogą mieć naturę psychiczną i świadczyć o zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, zwanymi inaczej nerwicą natręctw. Charakteryzuje się ona między innymi nawracaniem natrętnych myśli i potrzebą wykonywania określonych czynności, bez głębszego powodu.

W takim przypadku, jeżeli problem jest uciążliwy, zalecamy udanie się na konsultację do poradni psychologicznej. Odpowiedni specjaliści będą w stanie postawić diagnozę i zaproponują dalsze postępowanie.

Więcej informacji o nerwicy można znaleźć w naszym artykule, który zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.