Co robić z osłabieniem i zmęczeniem mając 21 lat?

Dzień dobry! Przychodzę z prośbą o ukierunkowanie do jakiego lekarza się zgłosić. Dolega mi wiele rzeczy: bardzo dużej osłabienie, bóle mięśni, ospałość, (objawy jak przy zatruciu i grypie), problemy z pamięcią i koncentracją, zawroty głowy, napady zimna i gorąca, zdarzają się skoki ciśnienia. Dodam ze mam 21 lat i jestem kobietą. Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 22 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pan,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu oraz przesłanie pytania.

Objawy, o których Pani napisała, mogą wskazywać na wiele różnych dolegliwości. Nie napisała Pani, jak długo one się już utrzymują, ani też czy ma Pani stwierdzone jakieś choroby. Często przewlekły stres, niewłaściwa dieta i niedosypianie prowadzą do zespołu chronicznego zmęczenia, któremu mogą towarzyszyć inne objawy, m.in. takie, o których wspominała Pani w swoim pytaniu.

Jednak jeżeli jest Pani zaniepokojona swoim samopoczuciem, koniecznie należy skonsultować to z lekarzem. Dobrym wyborem będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który po zapoznaniu się z towarzyszącymi Pani objawami prawdopodobnie zleci wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i na podstawie otrzymanych wyników podejmie kroki w kierunku leczenia (o ile będzie konieczne) lub skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

Warto zapoznać się również z naszymi artykułami poświęconymi podobnym zagadnieniom:

https://portal.abczdrowie.pl/to-nie-musi-byc-wiosenne-przesilenie-tak-objawia-sie-grozny-niedobor-cukrzyca-a-nawet-rak https://portal.abczdrowie.pl/syndrom-chronicznego-zmeczenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.