Co robić z pieczeniem i szczypaniem pochwy?

Dzień dobry, 18 listopada skończyła mi się miesiączka, po której zaczęłam odczuwać pieczenie i szczypanie pochwy, umówiłam się na wizytę i przepisano mi gynazol i pimafucin, nie pomogło. Zaczęłam stosować probiotyki i objawy ustały poszłam na wizytę, żeby sprawdzić czy już wszystko dobrze, czy jestem wyleczona, Pani doktor stwierdziła, że mam małą ilość grzybicy i przepisała mi flucofast i Macmiror complex, przy czwartej globulce Macmiror objawy powróciły, poszłam kolejny raz na wizytę, podobno Macmiror mnie podrażnił diagnoza - ostre zapalenie pochwy, kolejne leki: gynalgin i gynoflor, niestety znowu nie pomogło. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Jakie badania wykonać? Z góry dziękuję za udzielenie pomocy

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisywanej przez Panią sytuacji, gdy postawiono już kilka, jak się okazało nie do końca trafnych diagnoz, należy postawić na dalszą diagnostykę. Oczywiście bardzo dobrze, że była Pani u lekarza ginekologa, który na podstawie objawów przez Panią zgłaszanych leczył infekcje, które w danym momencie miały miejsce. Niemniej jednak zastosowane preparaty nie przyniosły oczekiwanego skutku i w dalszym ciągu odczuwa Pani pieczenie oraz szczypanie w pochwie. Z tego też względu trzeba podjąć ponowną próbę kontaktu z lekarzem i poprosić o zalecenie wykonania badań diagnostycznych. W tym wypadku na pewno konieczne jest ponowne badanie ginekologiczne, pobranie cytologii oraz USG dróg rodnych. Kluczowym testem może być natomiast wykonanie posiewu bakteriologicznego z pochwy oraz wykonanie badania czystości. Te dwa testy dadzą odpowiedź przede wszystkim na pytanie, z jakim rodzajem drobnoustrojów ma Pani do czynienia, a co za tym idzie, jakie leki powinna Pani stosować. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-pochwy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.