Co robić z tym bólem barków i łopatek?

Witam. Mam taki problem. Swego czasu dość długo przesiadywałem przed komputerem bo grałem w grę - czołgi. Od jakiegoś czasu mam problem z barkami i twarzą. A mianowicie. Jak wspomniałem dłuższy czas gram w grę. Mam 175 cm wzrostu i 77 kg wagi. Biurko przy którym grałem ma wysokości 76 cm ale miejsce na klawiaturę jest na wysokości 68 cm i tam miałem klawiaturę i myszkę. Przez dłuższy czas miałem zwykłe krzesło bez podparcia na łokcie. Od jakiegoś czasu przy graniu bolą mnie baki i łopatki oraz czuje ból przy wewnętrznej stronie bicepsu który czasami promieniuje do ręki a przede wszystkim małego palca i przedostatniego. Kiedy przeniosłem się do grania na stół który jest na wysokości 71 cm barki mnie tak nie bolą ale za to zaczyna mnie boleć chyba mięśnie twarzy a przede wszystkim chyba w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego i w okolicy ucha i kości policzkowych. To jest uczucie jakby jakieś ciśnienie się wytwarzało. Nie wiem co się dzieje. Czy narobiłem sobie problemów z barkami czy czymś innym od źle dobranego biurka. Co mogło się stać. Barki mi opadły czy co. Do jakiego lekarza mam się udać. Ortopedy czy neurologa. Czy da się cofnąć te zmiany. Proszę o szybką poradę bo chcę to wyleczyć aby normalnie funkcjonować. Dodam że cierpię też na nerwicę i zaburzenia lękowe. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bóle ramion, łopatek, szyi oraz kręgosłupa są jednymi z najczęstszych przewlekłych dolegliwości bólowych występujących u osób często i długo przebywających w pozycji siedzącej. Przy niezachowanej prawidłowej pozycji przy komputerze, ciągłe pochylenie głowy do przodu, brak podparcia dla łokci, uniesione barki - to wszystko sprawia, że mięśnie nie mają odpowiedniego czasu na wypoczynek. Długotrwałe napięcie prowadzi do przykurczów, które w konsekwencji mogą zmienić się w zmiany zwyrodnieniowe, a one często prowadzą do ucisku nerwów. Rozwój bólu, który Pan opisuje, zwykle trwa dłuższy czas. Prawdopodobnie zanim osiągnął on poziom, przy którym nie da się go ignorować, objawiał się ledwie zauważalnym dyskomfortem.

Możliwe, że wizyta u neurologa będzie nieunikniona, jednak na początek wskazane będzie udanie się do dobrego fizjoterapeuty. Fizjoterapia poprawia sprawność ruchową i siłę organizmu, które jako jedne z pierwszych są zaniedbane przy długotrwałej pracy przy komputerze. Zabiegi prowadzone przez fizjoterapeutów łagodzą ból i przywracają zdolności ruchowe organizmu. Specjalista w wymienionej dziedzinie zbada Pana, zaproponuje ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, wskaże postawy i zachowania, których należy unikać, podpowie w jaki sposób radzić sobie z wystąpieniem bólu. Warto o swoich kłopotach ze zdrowiem porozmawiać także z lekarzem rodzinnym.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-pod-lopatka-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/fizjoterapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.