Co robić z tym bólem pod pachą i mięśni?

Dwa dni temu zacząłem czuć się niezwykle źle. Stan podgorączkowy, ból mięśni i ból pod prawą pachą. Jednocześnie, nie mialem za bardzo apetytu. A gdy już poczulem glod i cos zjadlem, momentalnie odczuwalem ogromne uczucie "pelnosci". Wczoraj zaczalem czuc sie dobrze, niemniej jednak, problemy z zoladkiem pozostaly. Dzisiaj rowniez czulem sie dobrze, takze odczuwalem naturalny glod, wiec zwyczajnie zjadlem sniadanie, a nastepnie obiad. Bedac szczegolowym, sniadaniem byl jeden tost, natomiast obiadem - niewielka piers z kurczaka z salatka i kalafiorem. Niewiele wiec ponizej 1000 kalorii. Zazwyczaj spozywam okolo 2000. Jestem bulimikiem, a raczej bylem - niestety, uznalem to za swietny sposob na odchudzanie. Czesto rowniez pije, glownie ze wzgledu na nerwice lekowa. Do czego jednak zmierzam - ze wzgledu na czestotliwosc picia, doskonale wiem, jak zachowuje sie moje cialo po spozyciu alkoholu. Wypicie 5 piw, tak dzisiaj, zazwyczaj rownalo sie z czestymi wizytami w toalecie. Po okolo tych dwoch dniach postanowilem wypic, co mnie jednak niepokoi - po dosc szybkim, jak zawsze, wypiciu 5 piw, w toalecie bylem dwa razy. Natomiast odczuwalem tak ogromna pelnosc, ze zaczelo mi to wrecz sprawiac dyskomfort, zmuszony wiec bylem zwymiotowac pozostala ilosc plynow. Od dwoch dni odczuwam takze sporadyczny bol po prawej stronie brzucha. Podejrzewalbym, ze wzgledu na swoj styl zycia, wrzody zoladka.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to, że postanowił Pan do nas napisać. Sądzę, że do Pana problemów należy podejść kompleksowo.

Objawy, które wymienia Pan na początku (stan podgorączkowy, bóle mięśni, ból pod pachą) sugerują infekcję. Może być ona spowodowana nawet zakażeniem wirusem sars-cov-2, ponieważ niektóre jego warianty (zwłaszcza wariant Delta) wywołują także objawy żołądkowo-jelitowe. Aby to wykluczyć, należałoby wykonać test diagnostyczny.

W Pana sytuacji (podejrzenie wrzodów, bulimia w wywiadzie, częste spożywanie alkoholu) konieczna jest też dalsza diagnostyka – wykonanie badań krwi (przede wszystkim morfologia, OB, CRP, próby wątrobowe) i moczu, USG jamy brzusznej, prawdopodobnie także gastroskopia. Wszystkie te badania może zlecić lekarz rodzinny, więc sugeruję zacząć od wizyty u niego, a następnie udać się do gastrologa.

Myślę, że zdaje sobie Pan sprawę z tego, że ani bulimii, ani nerwicy lękowej nie wyleczy się piciem alkoholu ani żadnymi innymi używkami. Jeśli chce Pan trwale odzyskać zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne, niezbędna jest fachowa pomoc – psychoterapia, a prawdopodobnie także farmakoterapia. Kluczowa jest też zmiana stylu życia, a przede wszystkim odpowiednia dieta, ograniczenie ilości spożywanego alkoholu i obniżenie napięcia psychicznego.

Polecam lekturę poniższych materiałów z naszego serwisu:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-wrzodow-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-konsekwencje-dlugotrwalej-bulimii

Pozdrawiam Pana ciepło i trzymam kciuki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.