Co robić z tym krwawieniem po współżyciu?

Występuje krwawienie u dziewczyny na drugi i trzeci dzień po pierwszym współżyciu, bólu niema, krwawienie występuje tylko po korzystaniu z toalety, czy warto się martwić i odrazu biec do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie po pierwszym stosunku seksualnym to naturalny objaw związany z przerwaniem błony dziewiczej. Krwi nie powinno być jednak dużo, a sam fakt powinien wystąpić zazwyczaj tylko raz.

Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej to bardzo możliwe, że doszło do uszkodzenia ściany pochwy. Aby jednak to stwierdzić, należy udać się do ginekologa, który po wykonaniu badania będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Przyczyn krwawienia z pochwy jest bowiem mnóstwo. Taki objaw może pojawiać się w przypadku nadżerki szyjki macicy, endometriozy, przy polipach macicy, a nawet nowotworach. Inną przyczyna mogą być infekcje intymne lub suchość pochwy.

Wspomina Pani jednak, że krwawienie występuje jedynie po korzystaniu z toalety. Wówczas przyczyną może być stan zapalny dróg moczowych. W takim przypadku, po wykluczeniu zmian w obrębie dróg rodnych, należałoby udać się do urologa.

Podobne pytanie znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-kilka-dni-po-pierwszym-stosunku-czy-to-normalne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.