Co robić z tymi silnymi parciami na mocz?

U kogo szukać pomocy? Chodzi o to, że od dłuższego czasu cierpię na silne parcia na mocz, ale tylko w konkretnych sytuacjach (większość po za domem/pracą). Już za czasów szkolnych, co 2-3 godziny odczuwałem dość silną potrzebę skorzystania z toalety. Po, był spokój na jakiś czas. Podobnie jest w innych sytuacjach (opisałbym ale ilość znaków mnie ogranicza). Wyjątkiem jest w sumie dom oraz miejsce pracy. Mam wrażenie jakoby był to problem natury psychicznej, stąd pytanie; u kogo szukać pomocy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Uczucie silnego parcia na pęcherz to nieprzyjemna dolegliwość, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie. W Pana przypadku zalecalibyśmy w pierwszej kolejności wizytę u urologa i dopiero po wykluczeniu jakichś chorób rozszerzenia diagnostyki o kolejnych specjalistów.

Parcie na pęcherz może pojawić się bowiem z wielu różnych przyczyn. Czasami jest to przeziębienie lub infekcja układu moczowego. Nieustanna potrzeba oddania moczu może wiązać się również z innymi schorzeniami, jak np. zapaleniem prostaty lub urazem dróg moczowych. Zdarzają się również sytuacje, że tego typu problemy są spowodowane chorobami wenerycznymi lub kamicą nerkową. W diagnozowaniu tego typu dolegliwości pomocne mogą być m.in. badanie ogólne moczu, posiew moczu oraz usg jamy brzusznej. Dopiero po wyeliminowaniu wszelkich schorzeń urologicznych, kiedy wszystkie badania okażą się dobre warto poszukać przyczyny problemu w innym miejscu.

Wspomina Pan, że to parcie pojawia się głównie w konkretnych sytuacjach poza domem oraz pracą. Nie można więc wykluczyć, że ich podłoże jest emocjonalne. Czasami taki objaw może towarzyszyć nerwicy, również wegetatywnej. Dla pewności proponujemy jeszcze udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Do czasu wizyty u specjalisty proszę zwrócić uwagę na swój styl życia, zadbać o swój odpoczynek i unikać stresu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o zbliżonej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-parcie-na-mocz

Warto również zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu abcZdrowie.pl na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nerwica-lekowa-moze-zaburzac-prace-ukladu-moczowego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ciagle-parcie-na-pecherz-to-objaw-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.