Czy nerwica lękowa może zaburzać pracę układu moczowego?
Witam. Od 10 lat mam problemy z pęcherzem. W przeszłości często przetrzymywałam mocz, jak nie mogłam oddać. Z tego powodu często miałam nawracające infekcje i robiłam USG jamy brzusznej. Pęcherz moczowy obrazuje się na nim dobrze , mimo często wstrzymywanego moczu w przeszłości. Jednakże po często przebytych infekcjach i po zdiagnozowaniu nerwicy lękowej od niedawna,co 2 godziny odczuwam ucisk na pęcherz moczowy i co 2 godziny oddaję mocz. Czy nerwica lękowa może zaburzać pracę pęcherza moczowego?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
układ nerwowy współczulny funkcjonuje mimo woli człowieka i reguluje podstawowe funkcje organizmu, np. rytm bicia serca, powoduje mobilizację organizmu, etc.. Wzmożona aktywność tego układu występuje w sytuacjach, gdy potrzebne jest zwiększenie możliwości do działania, - uzależniony jest od różnych czynników, związanych z wysiłkiem fizycznym, jak i w sytuacjach stresowych. równowaga pomiędzy pracą obydwu układów (współczulnym i przywspółczulnym - odpowiedzialnym za relaks) zostaje zaburzona: Dzieje się tak, gdy układ współczulny jest zbyt często stymulowany, a organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację, przyczyną mogą być zaburzenia lękowe, emocjonalne. Aby zapewnić prawidłową współpracę między układami bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, wskazany jest zdrowy styl, życia, relaks. Zycie bez napięcia, bez napędu, bez presji. W związku z tym, odpowiadając na Pani pytanie; tak -nerwica lękowa może zaburzać pracę pęcherza moczowego.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś