Co robić z tymi zaburzeniami erekcji u 59-letniego mężczyzny?

Witam, mam od ponad roku zaburzenia erekcji. Odczuwam ppdniecenie, lecz stosunek nie jest możliwy z uwagi na miękkość członka.am 59 lat, jestem kierowcą. Odczuwam tez często bole łydek. Nie posiadam zadnych zdiagnozowanych chorób. Jak mogę na to zaradzić? Boję się, że pomimo uczucia może to wpłynąć na rozstanie z żoną. Ona jest bardzo wyrozumiała, sama doradziła mi kupno wspomagaczy, ale widzę jej rozczarowanie. Bardzo ja kocham i nie chcę stracić. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problemy ze wzwodem mogą wynikać z różnych przyczyn. Przede wszystkim mogą one być skutkiem niezdrowego stylu życia, zwłaszcza siedzącego. Wspomina Pan, iż jest kierowcą, więc siedzący tryb nie jest Panu obcy. Warto to zmienić wprowadzając do swojego życia aktywność fizyczną. Ponadto na zaburzenia erekcji może wpływać otyłość czy używki, więc w pierwszej kolejności warto by było je odstawić.

Poważniejszą przyczyną zaburzeń erekcji są problemy zdrowotne. Na sprawność seksualną wpływać może nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, stwardnienie rozsiane czy problemy z tarczycą. Dobrze by było sprawdzić, czy nie choruje Pan na żadną z tych chorób.

Kolejną przyczyną jest aspekt psychiczny. Przewlekły stres, kompleksy, depresja, przepracowanie, niska samoocena czy nerwica przyczyniają się do zaburzeń erekcji.

Na koniec warto wspomnieć, iż zaburzenia erekcji nie są traktowane jako choroba, lecz jako jej objaw. W związku z tym diagnostyka może przebiegać na różnych płaszczyznach. Warto by było skonsultować się w tej sprawie zarówno z urologiem, jak i seksuologiem. Wspomagacze nie rozwiążą problemu.

Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/krotka-erekcja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.