Co sugerują takie problemy z brzuchem?
Od dwóch tygodni borykam się z problemami brzusznymi . Zaczęło się od biegunek po każdym posiłku , następnie dołączyło głośne i odczuwane bulgotanie przelewanie w żołądku , zgaga i delikatny dyskomfort w górnej lewej części brzucha . Zrobiłam badanie kału na pasożyty - ujemne , badanie ogolne gdzie wszystko było ok poza pH 6 . Crp 0,6 , morfologia krwi bez żadnych odchyleń , tsh ok , glukoza naczczo ok , usg brzucha z przed pół roku tez było dobre . Proszę o poradę co zbadać , co robić ? Biegunki wystąpuja 3-4 razy dziennie , są wodniste bądź grudkowate . Wizyta u gastroenterologa jest umówiona ale muszę czekać, a niepokój narasta .

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Na pewno w pierwszej kolejności warto byłoby rozszerzyć diagnostykę o określenie poziomu prób wątrobowych, lipazy, fosfatazy zasadowej, wapnia całkowitego, kreatyniny, a także badanie na obecność Helicobacter pylori w kale.
Dodatkowo można powtórzyć badania USG jamy brzusznej, które oceni aktualny stan narządów wewnętrznych.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację stacjonarną u lekarza internisty lub gastrologa. Prawdopodobnie lekarz może zdecydować o wykonaniu gastroskopii oraz kolonoskopii. Tylko tak dokładna diagnostyka jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości odpowiedzialne za występujące objawy.
Istnieje pewne przypuszczenie, że takie dolegliwości mogłyby by wskazywać na choroby zapalne jelit, w tym między innymi zespół jelita drażliwego. Jednakże tylko właściwe badania będą w stanie wykluczyć taką ewentualność.
Życzymy Pani lepszego samopoczucia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
https://portal.abczdrowie.pl/bol-brzucha-przyczyny-i-sposoby-leczenia
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-autobrowaru-w-przebiegu-sibo-objawy-przypominaja-stan-upojenia-alkoholowego