Czy ten ból może sugerować coś bardzo poważnego?

Witam, już od kilku miesięcy mam taki ból brzucha w dolnej części brzucha, niżej pępka, tak jakby okolice miednicy może troszkę wyżej. Nie jest to silny ból natomiast jeśli nacisne sobie bardzo mocno brzuch to wtedy czuję takie mocne ukłucie, mam wrażenie że ból jest zlokalizowany przy samych plecach, ale wiem że to nie bolą plecy. Oprócz tego nie dawno miałem małą ilość świeżej krwi na papierze toaletowym ale lekarz stwierdził że to na 99% hemoroidy tym bardziej że u mnie w rodzinie jest to już genetycznie. Oprócz tego po posiłku mam bardzo głośne burczenie w brzuchu i często wodniste biegunki. Czy to może być coś bardzo poważnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Analizując opisane przez Pana objawy oraz biorąc pod uwagę fakt występowania w rodzinie chorób zapalnych przewodu pokarmowego, można by wywnioskować, że prawdopodobnie dotychczasowe dolegliwości występują na tle czynnościowym oraz zapalnym.

Ból zlokalizowany w okolicach pępka mógłby sugerować problemy z jelitami, nieprawidłową perystaltykę i zachwianie procesów czynnościowych w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W pierwszej kolejności należałoby wykonać gastroskopię oraz kolonoskopię, a także analizę kału na obecność krwi utajonej oraz pasożytów.

Taka diagnostyka mogłaby wykluczyć oraz potwierdzić występowanie chorób zapalnych jelit, a także znaleźć inną przyczynę takich dolegliwości.

Proponujemy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, aby mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu, aby złagodzić lub zminimalizować dotychczasowe objawy, aby poprawić Pana komfort życia.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-jelita-grubego-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.