Co takiego dzieje sie z moim organizmem?

Dzień dobry. W tym roku przez ok. 6 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne Vibin. Z przyczyn osobistych przerwałam ich branie, ale wróciłam do nich po miesiącu. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami na ulotce, skończyłam blister "jak trzeba" i zaczęłam przyjmowanie przy kolejnej miesiączce, którą miałam 6 grudnia. Przez prawie 3 tygodnie miałam plamienia, potem ok. tydzień był spokój i ze względu na zbliżający się Sylwester zaczęłam kolejne opakowanie bez robienia przerwy (przeczytałam w internecie, że w taki sposób można opóźnić krwawienie). Niestety tak czy siak dostałam okres... Co dzieje się z moim organizmem? Czy to normalne, że po pół roku brania tabletek teraz nagle organizm nie może się do nich przyzwyczaić? Wiem, że istnieje coś takiego jak krwawienie śródcykliczne, ale dziwi mnie to wszystko ze względu na to, że miałam już do czynienia z tymi konkretnymi tabletkami i to przez dobre parę miesięcy. Czekać, aż to się samo unormuje czy bardzo konieczna jest wizyta u ginekologa? Weronika, 22 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

odstawianie oraz ponowne rozpoczynanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może doprowadzić do rozchwiania gospodarki hormonalnej, czego objawem są nieregularne plamienia lub krwawienia.

Jeśli dolegliwości, które Pani aktualnie odczuwa nie są zbyt uciążliwe, to może Pani poczekać na ich ustanie. Jeśli tak się nie stanie, trzeba będzie udać się do ginekologa.

Niestety ciężko przewidzieć, jak długo mogą utrzymywać się takie objawy. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-miesiecznej-przerwie-w-braniu-tabletek-moge-je-znowu-stosowac,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-antykoncepcyjnych-a-ponowne-ich-zazywanie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odstawienie-tabletek-i-ponowne-rozpoczecie-ich-zazywania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.