Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co to jest to leczenie endowaskularne?

Witam. W styczniu tego roku dowiedzieliśmy się że moja mama( 65lat) ma tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej wymiary 8.5mm×8.7mm×10mm. Wykazało badanie angio tk tętnic domózgowych. Została skierowana ponieważ w grudniu zaczęła gorzej widzieć na prawe oko, ma ciągłe bóle głowy.... w tym tygodniu była z wynikiem w szpitalu na botanicznej w krakowie neurochirurg stwierdził że kwalifikuje się do leczenia endowaskularnego. Wcześniej ma mieć przeprowadzone badanie (prawdopodobnie angiografie). Do szpitala ma zgłosić się 17 maja. Co to jest to leczenie endowaskularne? Czy coś jej grozi. Proszę mi napisać jakie jest zagrożenie dla jej życia. Bardzo się boję o jej życie,a do maja chyba oszaleję ze strachu.
KOBIETA, 65 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Witam serdecznie,

Leczenie ednowaskularne stanowi alternatywę dla klasycznego chirurgicznego leczenia tętniaków, obarczonego dużym ryzykiem powikłań kardiologicznych. Przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym na sali operacyjnej, wyposażonej w aparat rentgenowski. Po wprowadzeniu do tętnicy śluzy naczyniowej i po dotarciu do chorej tętnicy za pomocą różnych prowadników i cewników wykonuje się arteriografię, badanie diagnostyczne mające na celu uwidocznienie miejsca choroby. Podczas arteriografii podaje się do tętnicy środek kontrastowy dzięki któremu widoczne są pod aparatem rentgenowskim tętnice. Po zlokalizowaniu miejsca choroby np. zwężenia, czy niedrożności rozpoczyna się właściwy proces leczenia. W przypadku tętniaków wszczepia się stentgraft czyli stent pokryty materiałem nieprzepuszczalnym dla płynów. Wszczepiane są one do tętnicy w przypadku uszkodzenia tętnicy, czy to pourazowego czy jatrogennego np. w trakcie PTA, a także w razie wystąpienia przetoki tętniczo-żylnej czy tętniaka aorty lub tętnic obwodowych.
Jest to leczenie, które obarczone jest o wiele mniejszymi powikłaniami niż klasyczne leczenie chirurgiczne.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy