Co zastosować na takie przebarwienie?

Witam.Czy plame cafe aut lait u dziecka 7 lat mogę smarować kwasem azelinowym?Jakiej firmy najlepszy jest kwas na przebarwienie cafe aut lait?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przebarwienia typu café au lait (kawa z mlekiem) są wrodzone i można o nich mówić jedynie w kategoriach defektu kosmetycznego. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamki-oznaczaja-chorobe. Jeżeli nie towarzyszą im niepokojące objawy, takie jak: padaczka, guzy i guzki umiejscowione pod skórą czy inne, liczne zmiany barwnikowe (sugerujące np. nerwiakowłókniakowatość) to nie ma powodu do obaw ani interwencji. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nerwiakowlokniakowatosc-przyczyny-objawy-leczenie.

Co do metod walki z takim znamieniem, to właściwie jedyną skuteczną bronią jest laseroterapia (rzadziej krioterapia), zaś nakładanie miejscowe maści, kremów czy kwasów raczej nie przyniesie pożądanego efektu. Szczególnie nie polecam stosowania tego typu specyfików u dziecka – mimo że dużo mówi się o atutach kwasu azelainowego i jego względnym bezpieczeństwie w stosowaniu nawet przez ciężarne, to warto zastanowić się, czy faktycznie zmiany na skórze tego wymagają. Jeśli jest Pani zaniepokojona znamionami, sugeruję wizytę u dermatologa – po ich obejrzeniu będzie w stanie podjąć decyzję co do ewentualnego leczenia zmian café au lait. Zachęcam także do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/znamiona-u-niemowlat-czy-moga-byc-niebezpieczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.