Co znaczą te objawy u córki przy wysiłku?

Witam. Moja córka ma 16 lat Od jakiegoś roku źle reaguje na wysiłek fizyczny, M.in przy jeżdżeniu na rowerze, lub dłuższym chodzeniu robi się cała czerwona na twarzy, zaczyna boleć ją głowa i szybko oddycha, tak jakby brakowało jej tlenu. Czasami pojawia się też wysypka ale tylko na rękach. Czy są to jakieś powody do niepokoju, czy jest to normalne ? Proszę o odpowiedź

Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Zaburzenia oddychania, nawet występujące "tylko" napadowo, to poważna sprawa i nie należy jej lekceważyć.

A ze swojej "działki" - nie należy w takim przypadku stosować żadnych ziół na własną rękę. Jeśli u przyczyn leży alergia, zioła mogą nasilić objawy, przecież nie wiadomo czy alergia jest a jeśli tak jakie rośliny obejmuje. Należy pamiętać, że nawet rumianek, choć zaliczany jest do surowców przeciwalergicznych, może (paradoksalnie), spowodować uczulenie, co zresztą wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Należy najpierw ustalić przyczynę a dopiero potem sięgać po zioła, najlepiej pod okiem specjalisty z tej dziedziny.

Pozdrawiam serdecznie, życząc szybkiego wyjaśnienia sprawy.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Wysiłek fizyczny może w tym przypadku stanowić samodzielną przyczynę skurczu oskrzeli i zaburzeń oddychania (tzw. astma wysiłkowa, pojawia się charakterystyczny świszczący oddech). Ale też wysiłek może być jednym z czynników wywołujących objawy skurczu oskrzeli - taką reakcję mogą również nasilać dodatkowe bodźce - alergeny lub przewlekła infekcja. Ale to tylko teoria...

Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Zaburzenia oddychania, nawet występujące "tylko" napadowo, to poważna sprawa i nie należy jej lekceważyć.

A ze swojej "działki" - nie należy w takim przypadku stosować żadnych ziół na własną rękę. Jeśli u przyczyn leży alergia, zioła mogą nasilić objawy, przecież nie wiadomo czy alergia jest a jeśli tak jakie rośliny obejmuje. Należy pamiętać, że nawet rumianek, choć zaliczany jest do surowców przeciwalergicznych, może (paradoksalnie), spowodować uczulenie, co zresztą wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Należy najpierw ustalić przyczynę a dopiero potem sięgać po zioła, najlepiej pod okiem specjalisty z tej dziedziny.

Pozdrawiam serdecznie, życząc szybkiego wyjaśnienia sprawy.

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl