Co znaczy taki dziwny lęk?

Mam pewnien problem, mianowicie panicznie boje sie chorob psychicznych, ale najbardziej schizofrenii. Nie moge przestac myslec o tym, ze jestem chory na schizofrenie, chociaz wiem, ze jestem zdrowy. Nie mam urojeń ani halucynacji, ale i tak ciągle z tyłu głowy dręczy mnie myśl o tej chorobie. Sprawdzam swoje zachowanie, żeby upewnić się czy na pewno jest normalne, ale najbardziej boje się, że zaczne słyszeć głosy. Doświadczam też dziwnego rodzaju bólu głowy, gdzie uciska mnie czoło albo skroń. Gdy staram się o tym nie myśleć pojawia się myśl "co jeśli jesteś chory na schizofrenię, bo nie myślisz o tej chorobie, tak samo jak schizofrenicy" dlatego żyje w ciągłym lęku. Przyczytałem na różnych forach, że jak w coś się bardzo wierzy może się to stać, dlatego panicznie się boje, że dostane schizofrenii od samego strachu i ciaglym myśleniu o tym. chciałbym się dowiedzieć na co wskazują objawy przed konsultacją z lekarzem.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się problemem na forum. Rzeczywiście tego typu kompulsywne myśli muszą być bardzo uciążliwe szczególnie, że wywołują paniczny lęk.

Psychologia tłumaczy określenie "kiedy w coś się bardzo wierzy, może się to stać" tzw zjawiskiem samospełniającej się przepowiedni, która spełnia się wyłącznie pod ścisłymi warunkami, mianowicie "określone oczekiwania w stosunku do pewnych zachowań lub zdarzeń wpływają na te zachowania lub zdarzenia w sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań". Zachęcam do zapoznania się z psychologicznymi teoriami na ten temat. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i nie ma w nim nic magicznego, jakkolwiek magicznie może brzmieć powszechnie utarty sposób jego opisywania. Można nawet powiedzieć, że z taką wiedzą mamy już pewną nad nim kontrolę.

Możliwe, że psychoterapia mogłaby pomóc Panu poznać przyczynę Pana myśli, oraz nauczyć wielu sposobów reagowania na objawy, a tym samym poradzenia sobie z nimi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.