Jak opanować lęk przed chorobą psychiczną?

Witam. Kilka miesięcy temu, leżąc w łóżku, dostałam napadu paniki. W trakcie tego napadu poczułam się obco w swoim domu. Ten stan mnie bardzo przeraził. Od tego czasu zaczęłam się panicznie bać, że jestem chora na schizofrenię. Nieustannie myślę na ten temat i jestem tym już wykończona. Dodatkowo zaczęłam bać się wychodzić z domu (boję się, że zwariuję, ośmieszę się przed ludźmi, zemdleję, lub stracę świadomość), cały czas jestem spięta i nerwowa, ale najbardziej przeraza mnie to nieustanne myślenie o chorobie psychicznej i to, że poczułam się obco u siebie w domu. Dodam, że przed pięcioma laty miałam agorafobię, z której wyszłam sama. Mam bardzo stresujący rok za sobą (wypadek przyjaciela, po którym jest sparaliżowany oraz dowiedziałam się o tym, że mąż mnie zdradzał), byłam u psychologa, który stwierdził nerwicę lekową. Niestety na wizytę u psychiatry muszę poczekać do końca października. Mam dziecko i przeraża mnie ta myśl, że jestem chora na schizofrenię (boję się co wtedy będzie z moim ukochanym dzieckiem) - ja mam dla kogo żyć, tak bardzo chciałabym być znów normalna. Na stale mieszkam za granicą i zauważyłam, że jak jestem w Polsce to moje obawy ustępują. Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie. Ps. Zapomniałam dodać, że wśród ludzi czuję się skrępowana (nie boje się ich tylko tego, że może ktoś zauważy, że mam lęki i jestem nerwowa).

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Proszę pamiętać, że właściwą diagnozę można postawić tylko i wyłącznie w kontakcie indywidualnym z lekarzem. Jednak na podstawie tego, co Pani napisała zastanawiam się skąd u Pani obawy przed schizofrenią?
Opisane zachowania rzeczywiście bardziej wskazują na nerwicę lękową, jednak to stwierdzi lekarz na podstawie diagnozy różnicowej. Pomocna być może okaże się psychoterapia, podczas której będzie mogła Pani przepracować sytuacje stresujące. Proszę pamiętać, że nie bez znaczenia pozostały wydarzenia z Pani życia, warto, aby przy pomocy specjalisty uporać się z tym, co generuje u Pani lęki.
Pozdrawiam