Paniczny lęk podczas oczekiwania na wyniki badań

chciałam zapytać, czy moje poniższe objawy mogą wskazywać na nerwicę. Panicznie boję się wyników badań, diagnozy lub wizyt kontrolnych w trakcie procesu leczenia. Dotyczy to zarówno mnie samej jak i mojej rodziny (dzieci).Czas oczekiwania ja wyniki badań lub np. na wizytę kontrolną u lekarza powoduje u mnie silny stres, czarnowidztwo, obezwładniający lęk, apatię, dekoncentrację itd. Do tego tworzę oczywiście najgorsze możliwe scenariusze. Dodam, że nie chorujemy na żadne ciężkie choroby.

Dzień dobry!

Jeśli czuje Pani, że te i inne myśli i zachowania utrudniają Pani (i/ lub Pani bliskim) codzienne życie i chciałaby Pani pracować nad ich zmianą - proszę osobiście skonsultować się z psychologiem, np. w Poradni Zdrowia Psychicznego. Niestety, nie jest możliwe postawienie żadnej diagnozy bez osobistej rozmowy. Nie mniej jednak, opisywane przez Panią objawy wydają się niepokojące.

Pozdrawiam!

Mgr Adam Horak Psycholog

Świetnie, że dostrzega Pani swoją rodzinę jako zdrową. To duże wsparcie. Mimo wszystko czuje się Pani zagrożona, stąd zapewne lęk. Nerwica jest dość złożonym zaburzeniem i tak naprawdę każdy z nas jest trochę neurotyczny. Stres i niepokój związany z oczekiwaniem na wyniki badań jest czymś zupełnie normalnym. Niepokojące jest jednak czarnowidztwo, które może zniechęcać Panią do badań i wizyt lekarskich. Depresja i nerwica tak naprawdę rodzą się w ludzkim umyśle. Zasugerowałbym Pani pewne ćwiczenie. Proszę prowadzić dzienniczek, w którym regularnie notowałby Pani niepokojące zdarzenia i jakie towarzyszą mu myśli, emocje i postawy. Prawdopodobnie w Pani życiu kiedyś zdarzyło się coś przykrego, co na trwałe determinuje Pani obraz siebie a teraz niejako samoistnie narzuca się w sytuacji stresu, zagrożenia, trudności. Można to zmienić. Lęk jest najważniejszym objawem nerwicy. Jednak, by zdiagnozować jej konkretną postać np. fobię, powinny być spełnione jeszcze inne objawy, których Pani nie zgłasza.