Co zrobić by zmniejszyć wypadanie włosów?

Witam, mam 20 lat, jestem mężczyzną i od niedawna zauważyłem, że wypada mi dużo włosów (prawie 150 dziennie), w związku z czym jestem zaniepokojony. Zauważyłem dodatkowo, że cebulki moich włosów są bardzo chudziutkie, słabe, ledwo je widać. Ostatnio w swoim życiu miałem naprawdę dużo stresu przez co wpadłem aż w depresję (ostatnie pół roku), z odżywianiem też ostatnio u mnie było naprawdę kiepsko (ostatni rok). W związku z czym podejrzewam, że przyczyną jest brak witamin i przebyty stres. Powinienem napisać też, że biorę leki psychotropowe (T***, M*** - tak jak mówiłem, wpadłem w depresję). Czy te leki mogą mieć jakiś wpływ na mój problem? Na ulotce pisze, że jednym z objawów ubocznych występujących rzadziej niż u 1 na 100 osób i częściej niż 1 na 1000 osób może być wypadanie włosów. Ponadto mam inne pytania, oto one: 1.Przez najbliższy czas zamierzam brać V*** - czy ten preparat może pomóc? Ma on jakieś skutki uboczne? 2.Czy włosy, które mi wyleciały wyrosną, czy już ich nie odzyskam i będę miał ich po prostu mniej? 3. Co jeszcze mogę zrobić, aby włosy przestały mi wypadać? Wiem, że wizyta lekarska, ale już napisałem jakie są prawdopodobne przyczyny wypadania i może nie będzie trzeba. 4. Czy gdy włos wypada z cebulka to odrasta czy nie?

Witam serdecznie,

łysienie czy też nadmierne wypadanie włosów może mieć różne przyczyny. Do głównych zaliczamy stres, niewlaściwe odżywianie, zażywanie leków (także tych o których Pan pisze), ale także (głównie u mężczyzn) czynniki genetyczne. W diagnostyce problemów z utratą włosów u mężczyzn zawsze pytamy o to, czy podobny problem nie występował u ojca, dziadka lub brata. Jeżeli najbliżsi członkowie rodziny w podobnym wieku mieli problemy z utratą włosów może to oznaczać, że łysienie ma podłoże genetyczne i wtedy zwykle wiele się nie da zrobić.

Z pewnością warto byłoby aby zwrócił Pan uwagę na dietę i zmodyfikował ją tak, aby dostarczała jak największej ilości witamin i minerałów. Preparat o którym Pan pisze może stanowić jak najbardziej uzupełnienie codziennej diety. Zawiera on witaminy, proteiny sojowe, a także mikro i makroelementy. Kuracja powinna trwać co najmniej przez 4-6 miesięcy, przy czym efekty powinny być widoczne po około 2 miesiącach. Jeżeli chodzi o skutki uboczne to mogą być to reakcje uczuleniowe (u osób ze skłonnościami do alergii) takie jak zaczerwienienie i swędzenie twarzy.

Włosy stale ulegają wymianie - wypadają stare, odrastają nowe. Na szczęście cebulki włosowe mają zdolność do odradzania się.

Uważam, ze w diagnostyce wypadania włosów warto byłoby także zrobić podstawowe badania - morfologię krwi, OB. Jeżeli pomimo zmiany diety, zażywania preparatów witaminowych problem nie będzie poprawy radzę zwrócić się o poradę do lekarza dermatologa.

Pozdrawiam serdecznie.