Co zrobić, gdy ktoś bliski chce się zabić?

Dwa dni temu, szukając czegoś u siostry, znalazłam list pożegnalny. Jeden skierowany do wychowawczyni, a drugi ogólny, praktycznie wiersz. Później szukałam czegoś więcej, na kartkach, w GG. Głównym powodem jest zawód miłosny, ale również to, że nie zdała matury ani egzaminu zawodowego oraz spory z rodziną. Rok temu się od nas wyprowadziła do chłopaka, po roku jednak wiedziała ( poznała innego chłopaka), że nie chce z nim być i wróciła (ok. tydzień temu). Na tym chłopaku jej bardzo zależało, lecz wystawiła go na próbę, on się o tym dowiedział i zerwał znajomość. Wyczytałam, że próbowała się już powiesić, ale stchórzyła. W tą niedziele ma 20 urodziny, wtedy chce się zabić. Jak ją od tego odwieść? Rozmawiałam o tym z mamą, ale nie powiedziałam jej wszystkiego co wiem, ponieważ ona na pewno jej nie pomoże - mówi, że to przejściowe, bo się pogubiła. Od zawsze miały ze sobą konflikt, z resztą tak samo jak z tatą. Jej przyjaciółka z nią o tym rozmawiała, ale jej nic to nie dało. Napisałam do tego chłopaka, ale on powiedział, że to jej życie i nie jego sprawa. Życie przed nią. Mnie jednak myślę, że nie będzie słuchać, bo jestem tylko młodszą siostrą. Co robić?

Witam!

To, że jesteś młodszą siostrą nie musi oznaczać, że nie pomożesz siostrze. Warto, żebyś porozmawiała z nią o tym, co się z nią dzieje i jak ona się teraz czuje. Powinnaś również o wszystkim opowiedzieć rodzicom. Jest ich córką i powinni zareagować w tej sprawie.
Zaproponuj siostrze spotkania z psychologiem lub korzystanie z pomocy telefonu zaufania. Warto, żeby wiedziała, że może znaleźć pomoc, a w Tobie może mieć oparcie. Jeśli jednak siostra faktycznie będzie chciała popełnić samobójstwo to powinnaś zgłosić to na policję. Będą mogli zainterweniować w tej sprawie.
Nie musisz brać na siebie odpowiedzialności za życie siostry. Ona jest dorosła i to od niej zależy co zrobi. Tobie także polecam korzystanie z pomocy telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111). Sytuacja, w jakiej się znalazłaś jest bardzo trudna, dlatego warto, żebyś również miała wsparcie i pomoc.

Pozdrawiam