Co zrobić, gdy mąż nadużywa alkoholu?

Witam Moj partner pije praktycznie codziennie Nie są to zazwyczaj duze dawki 2-3 wysoko procentowe piwa lub 2-3 drinki (wódka lub whisky) Ma przerwy kilkudniowe Raz na jakis czas (srednio 1-2 razy w miesiacu) wychodzi do kolegów i upija się do maksimum tzn wymiotuje i ledwo chodzi Każda próba rozmowy z nim aby to ograniczył spełzła na niczym Twierdzi ze on problemu nie ma i to normalne ze wypije piwko po pracy a ja sie czepiam Oczywiscie po takiej rozmowie probuje udowodnić mi ze jestem w błędzie i udaje ze nie pije Czesto znajduje puste puszki, kupuje alkohol po kryjomu, chowa go i pije gdy ja juz śpię Gdy w domu stoi butelka jakiegoś alkoholu (otrzymana w prezencie bo ja alkoholu nie kupuje wogole) to magicznie znika Prosiłam go by przestał, powiedzialam ze pomogę na ile moge, zeby zgłosił sie na terapie i poszukał pomocy ale on sie wypiera jakoby miał wogole problem Gdy juz uda mu sie nie pic to jest strasznie drażliwy i wybuchowy Nie ma cierpliwości do dzieci Niewiem co dalej robią Niby z zewnatrz wszystko wyglada normalnie, pracujemy, mamy dom i fajna rodzine ale juz jestem wyczerpana czekaniem czy dzis bedzie trzeźwy ! Niby pije tak ze nikt nie widzi ale ja wiem ze starsze dziecko wszystko doskonale rozumie i jest mi z tym strasznie źle, głośno nie mowi sie w domu ze ojciec ma klopot i czuje jakbym ich oszukiwała brakiem szczerości Po latach doszłam do tego ze on nigdy nie przestanie i czas poprostu odejść

Dzień dobry, z Pani listu wynika, że mąż nadużywa alkoholu i nie chce przyjąć do wiadomości, że to może być problem. Jednak bez chęci i zgody męża, pomoc nie będzie skuteczna. Może można porozmawiać z mężem o powodach picia, zainteresować się, co takiego dzięki piciu uzyskuje, porozmawiać o motywacji do ewentualnego leczenia, jakie korzyści mogłyby z tego wynikać dla niego.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.