Co zrobić, jeśli miesiączka po odchudzaniu nie wróci?

Witam mam 154 cm wzrostu i waże 56 kg.Przez 3 miesiace nie miałam miesiączki z powodu odchudzania i ważyłam 50 kg.Postanowiłam przerwac diete oraz zaczełam wiecej jesc i okres powrocił a ja wazyłam wtedy 53 kg.....ale w tym miesiacu znowu nie dostałam....możne to dlatego ze mialam bardzo duzo stresow? Dzisiaj zauwazyłam delikatne krwawienie....a przecież okres trwa 5 dni.Czy to był objaw nadchodzącej miesiączki??A jezeli miesiaczka nie powróci to co zrobić?

Witam Panią,

Układ hormonalny jest bardzo czuły. Wprowadzając jak się domyślam rygorystyczną lub źle zbilansowaną dietę zaburzyła Pani gospodarkę hormonalną co przyczyniło sie do zaniku miesiączki. Jeżeli powróci Pani do zdrowego odżywiania a jadłospis będzie pełnowartościowy to okres powinien wrócić i znów występować regularnie. Jeżeli tak się nie stanie to proszę udać się do ginekologa, który zaleci odpowiednie kroki.

Ja jako dietetyk przestrzegam Panią przed eksperymentami z dietami. Przekonała się Pani iż do niczego dobrego to nie prowadzi. Najlepiej udać się do dietetyka, który zajmie się sprawą profesjonalnie i dobierze dietę indywidualnie do Pani potrzeb.

w razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk