Co zrobić z matką alkoholiczką?

Witam, Mam 30 lat i mieszkam z mężem i matką alkoholiczką, aczkolwiek ona uważa, że nie ma problemu z alkoholem. Pije od 15 lat, a ostatnie 3 lata to jej dni trzeźwości można policzyć na palcach jednej ręki, jest bardzo agresywna, nie przyjmuje żadnych sprzeciwień, uważa, że jeśli mieszkamy z nią, to mamy wszystko robić pod jej dyktando. Rozmowy z nią na temat terapii odwykowej i zaprzestania picia nie mają sensu, jej agresywność wobec nas jest coraz większa, dochodzi też do gróźb, a także do ubliżania,poniżania i terroru psychicznego. Obydwoje z mężem mamy już depresję, odsuwamy się od przyjaciół, ponieważ nigdzie nie wychodzimy, ze względu na niemożliwy potem powrót do domu (zostawia klucze w drzwiach), a przyjaciół też nie zapraszamy, bo jak ktoś przyjdzie, to ona się awanturuje. Nawet męża rodzice nie chcą do nas już przyjeżdżać. Już nie wiemy co robić… Czujemy się zaszczuci poprzez jej traktowanie i zachowanie. Nie mamy możliwości się wyprowadzić, a z miesiąca na miesiąc coraz bardziej tracimy płynność finansową. Prosimy o pomoc.

Witam Panią,
Sytuacja w jakiej się Państwo znaleźli jest niezwykle trudna, a jej rozwiązanie będzie wymagało siły i determinacji. Z opisu jaki Pani przedstawiła wynika, iż najprawdopodobniej Pani mamę należy skierować na leczenie odwykowe. W Polsce jest jednak przyjęte, iż osoba chora powinna się na nie zgłosić dobrowolnie. Zdaję sobie sprawę, że trudno będzie przekonać mamę do poddania się takiemu leczeniu, ale może warto spróbować raz jeszcze. Zachęcam Panią do spokojnej rozmowy, proszę powiedzieć mamie o swoich uczuciach, emocjach związanych z sytuacją w jakiej się Państwo znaleźli. Tak rozmowa musi być jednak przeprowadzona w sytuacji trzeźwości umysłu.
Zdaję sobie sprawę, iż problem może być już na tyle zaawansowany, że wszelkie Państwa wysiłki w tej materii zawiodą - nie oznacza to jednak, że są Państwo bezbronni i bezradni. W obowiązującej ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 70 z 2007r., poz. 473) określono postępowanie z osobami nadużywającymi alkoholu, uzależnionymi od alkoholu oraz procedurę ich przymusowego leczenia. W myśl ustawy osoba, która powoduje m. in. rozkład życia rodzinnego może zostać skierowana, na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, na badanie przez biegłego w celu wydania opinii o uzależnieniu od alkoholu  oraz jego leczeniu. Z wnioskiem do komisji może się zwrócić każdy, kto jest w stanie udokumentować zgłaszany problem.
Rozwiązanie jakie Pani przedstawiłam może nie być dla Pani łatwe, bowiem wymaga wystąpienia przeciwko matce. Jednak w obecnej sytuacji powinna Pani w końcu pomyśleć o sobie i o mężu - rodzina powinna być wsparciem a nie źródłem kolejnych kłopotów.
Serdecznie pozdrawiam