Co zrobić z nawrotem przepukliny rozworu przełyku?

Witam ,mam 40 lat końcem listopada przeszedłem operację przepukliny rozworu przełykowego. Z objawami zmagałem się 5 lat. Operacja przeszła pomyślnie. Po sześciu tygodniach diety zacząłem odżywiać się normalnie a stres związany z nawrotem objawów powrócił. Podczas tego stresu po jedzeniu zdaza mi się wywołać objawy ktore mialem przed operacją. Myślę że gdyby nie ten stres i ciągle myślenie czy cos się nie wydarzy to objawy by nie powróciły. Jak radzić sobie z tym stresem i lekami aby nie zaszkodzić sobie ponownie?.Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu

Jak pozbyć się zgagi?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Każda operacja jest stresującym wydarzeniem w życiu pacjenta. Również u osób, które przebyły konkretny zabieg pojawia się stres i obawy związane z nawrotem choroby. W Pana przypadku operacja przebiegła pomyślnie i w tym momencie najważniejsze to stosować się do zaleceń lekarskich.

W przypadku odczuwania stresu i lęku przed nawrotem dolegliwości chorobowych warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Rozmowa ze specjalistą o swoich obawach z pewnością wpłynie pozytywnie na Pana samopoczucie. Do czasu wizyty u lekarza warto także sięgnąć po domowe sposoby radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, spacery czy inna umiarkowana aktywność fizyczna lub skupić się na tym, co sprawia Panu największą przyjemność.

Więcej na temat stresu, jego skutkach i sposobów radzenia sobie z nim znajdzie Pan w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/stres-czym-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów abczdrowie na pytania dotyczące podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-preparaty-na-stres-stosowac

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moge-stosowac-na-zmniejszenie-stresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-sobie-poradzic-z-tym-stanem-zdenerwowania

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lek-na-uspokojenie-i-wyciszenie-dla-26-latkiPrzypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty