Co zrobić z tą zmianą na udzie?

Dzien dobry, Od kilku lat mam zmiane na zgieciu uda przy kroczu. Ostatnio zapytalam przy rutynowym badaniu USG tarczycy czy lekarz moze spojrzec i poinformowal mnie ze jest to stan zapalny - torbiel o wielkosci ok 3x1 cm. Zapytalam czy to powod do zmartwien i uslyszalam - do chirurga. W chwili obecnej nie moge sie wybrac do chirurga i chcialabym zapytac czy jest szansa ze taka torbiel sie w koncu wchlonie i czy badanie usg wykazaloby ewentualna zmiane zlosliwa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugeruję, by nie bagatelizowała Pani problemu – lekarz wykonujący USG może nie mieć odpowiednich kompetencji, by zdiagnozować taką zmianę, tym bardziej nie sposób ocenić jej bez możliwości obejrzenia rzekomej cysty.

Torbiel, czyli cysta, to zamknięta jama wypełniona płynem, choć nie tylko. Może pojawić się w każdym miejscu organizmu – nie tylko na powierzchni skóry. Są to zazwyczaj zmiany łagodne – nie ulegają zezłośliwieniu, nie powodują poważnych problemów zdrowotnych i nie grożą powikłaniami. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cysta.

By ocenić złośliwość zmiany należy ją usunąć oraz oddać do badania histopatologicznego, ewentualnie można pobrać do badania płyn z cysty. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-histopatologiczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.