Co należy robić z tą zmianą na nerce?

Dzień Dobry Jestem osoba ontologiczną po chemioterapii ok kilka miesięcy temu zdiagnozowano torbiel korowa złożona w dolnym biegunie nerki lewej mierząca na chwile obecna 53 mm z delikatnie zarysowujaca sie przegroda chciałbym wiedzieć jak dalej kroki Do jakiego lekarza dalej i jakie dalsze kroki z tym zwiazane podejmować Obawiam się iz może to być kolejny nowotwór (PO NOWOTWORZE JADRA KTORE ZOSTALO USUNIETE 09.2017 POTWORNIAK (80-90%) oraz rak embrionalny czy moge byc narazony na kolejny nowotwór ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Fakt, że jest Pan pacjentem onkologicznym wpływa na częstszą kontrolę i obserwację organizmu. Bardzo dobrze, że wykonuje Pan kontrolne badania. Należy jednak podkreślić, że nie każda zmiana w obrębie poszczególnego narządu musi oznaczać coś poważnego, czy nawet nowotwór.

Z opisu Pana dolegliwości wynika, że wyodrębniono w warstwie korowej nerki torbiel. Jest to prawdopodobnie zmiana łagodna, która może często występować u osób dorosłych. Taka torbiel mogła powstać pod wpływem wielu czynników, gdzie nie powinna stanowić zagrożenia dla zdrowia, ani życia. Oczywiście powinna być po stałą kontrolą lekarską, jednakże w Pana przypadku nie powinno mieć to związku ze zmianą złośliwą.

Istnieje pewne przypuszczenie, że taka torbiel mogła wykształcić się pod wpływem wcześniejszego leczenia onkologicznego, dlatego bardzo dobrze, że jest Pan pod stałą opieką lekarską.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pana dokładny stan zdrowia, dlatego też w razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarze onkologiem.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-na-nerce

https://portal.abczdrowie.pl/torbielowatosc-nerek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.