Skąd się bierze ten płyn?

Od kilku dni przy ucisku brodawki sutkowej pojawia się surowicza wydzielina (kolor żółto - jasno zielonkawy). W piersi odczuwam dyskomfort (nie mogę opisać uczucia jako bólu). Miała wykonane usg piersi, uwidoczniono torbiel 2x2x3 mm i nic więcej. Skąd ten płyn? Jakie badania powinnam wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Często zaburzenia hormonalne są przyczyną pojawiania się w piersiach łagodnych guzków oraz sączenia się wydzieliny z brodawek sutkowych. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wydzielina-z-piersi.

Torbiel w piersi to właśnie łagodny guz w postaci wypełnionej płynem przestrzeni, pojawiający się zazwyczaj w wieku 35-50 lat. Nie wymaga interwencji lekarskiej, chyba że sprawia pacjentce ból lub wiąże się z takimi dolegliwościami, jak wyciek płynu z brodawki. Więcej w naszym materiale, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi.

Torbiel może sygnalizować zaburzenia hormonalne – np. nadmierne wydzielanie estrogenu, ale także prolaktyny czy hormonów nadnerczy oraz tarczycy. Dlatego poza USG ważne, by wykonać badania na oznaczenie tych hormonów. Leczenie torbieli zazwyczaj zaczyna się od farmakoterapii, gdy ona zawiedzie – bywa, że konieczna jest biopsja cienkoigłowa, pozwalająca na odessanie płynu z cysty. Ostatecznym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna.

Istnieją hipotezy mówiące o związku torbieli powstających w piersiach ze stylem życia – w tym dietą. Wielu lekarzy, w tym onkologów, sugeruje, by w przypadku nawracającego problemu z cystami zrezygnować z używek takich jak kawa czy papierosy oraz tłuszcze zwierzęce.

Natomiast warto wiedzieć, że wysięk z piersi – zwłaszcza żółty lub zielony, o charakterze ropnym, może też znamionować obecność ropnia lub zapalenia piersi. Wówczas niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub nawet wyłyżeczkowania lub usunięcia chirurgicznego ropnia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ropnie-piersi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.