Co zrobić z tym uszkodzeniem okolicy odbytu?

Dzień dobry, wczoraj podczas mycia się zahaczyłam paznokciem od środka o błonę śluzową odbytu, poleciała mi żywo czerwona krew. Wieczorem oddawałam stolec i żadnej krwi nie było. Dzisiaj natomiast po oddawaniu stolca zauważyłam na papierze toaletowym plamę czerwonej krwi. Co mam zrobić w tym wypadku? Czy rana zagoi się samoistnie i w ciągu jakiego czasu? Czy będzie potrzebne wdrożenie leczenia. Dodam, że tego samego dnia miałam też niewielkie zaparcia co na pewno nie polepszyło sytuacji. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Jeżeli krew w obrębie odbytu pojawiła się po raz pierwszy i nie jest to stan przewlekły, to nie ma powodu do zmartwień. Najprawdopodobniej była ona rezultatem zwykłego uszkodzenia mechanicznego błony śluzowej, a krwawienie wtórne pojawiło się przy oderwaniu strupa z dość świeżej rany.

Leczenie powinno odbywać się na wzór opatrywania każdego skaleczenia. Okolicę rany należy oczyścić i zabezpieczyć przed wpływem otoczenia np. maścią gojącą, ponieważ ze względu na lokalizację uszkodzenia założenie opatrunku raczej nie będzie pożyteczne. Jeżeli jednak ślady krwi pojawiają się przez dłuższy czas, może to wskazywać na poważniejszy problem. Wskazany wtedy będzie kontakt z lekarzem specjalistą, proktologiem, który przeprowadzi rutynowe badania tj. per rectum oraz w razie konieczności zleci kolejne kroki diagnostyczne.

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-na-papierze-po-oddaniu-stolca.

Proszę także zapoznać się z wybranym dla Pani artykułem https://portal.abczdrowie.pl/rektoskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.