Co zrobić, żeby 22-letni syn zaczął walczyć z nałogiem?

Mój syn od 7 lat pali regularnie marihuane, ma 22 lata i zostanie ojcem. Matka dziecka nie pali, ale razem mieszkaja i wdycha opary. Czy taka sytuacja jest zagrożeniem dla dziecka. To są osoby dorosłe co ja jako matka mogę zrobić jak pomoc, żeby syn zaczął walczyć z nałogiem, on nie widzi w tym nic groźnego. Uważa, że w innych krajach to legalne i nieszkodliwe. Proszę o pomoc i poradę

Nie da się kogoś zmienić na siłę (w sensie jeśli on tego nie chce, nie ma motywacji do zmiany), nawet jeśli chce się dla niego dobrze. Może Pani jasno i stanowczo prezentować swoje stanowisko konkretnie o to zapytana, czy zaznaczyć je od czasu do czasu. Odszukać formy i możliwości leczenia w Pani okolicy i zaproponować je synowi. Jasno postawić granice dotyczące zasad w Pani domu i w Pani obecności. A także zadbać o swoją relację z wnukiem angażując się we wszelkie prozdrowotne i akceptowalne przez Panią formy.

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Nie szkodliwe o ile syn nie ma planów na przyszłość i chce się tylko bawić. Cannabis powoduje,że tylko planujemy i snujemy piękne tezy na temat przyszlości, natomiast nic z tego nie znajduje kreatywnego odzwierciedlenia w życiu codziennym. Wszystkie plany pozostają w prawej półkuli nie przechodząc do umysłu intelektualnego (lewy korteks), a tylko tam znajduje się kreatyuwność. I jeżeli to nie szkodliwe to dlaczego sie wścieka kiedy tego nie ma..?

Pozdrawiam serdecznie

Franciszek Bartkiewicz

Niestety, w związku z tym, że syn jest dorosły, pani możliwości wpływu są dość ograniczone. Może pani stanowczo postawić granice i wyrazić swoje oczekiwania, ale co syn z tym zrobi - nie wiemy. Pytanie też, na jakie metody zdecydowałaby się pani? Palenie z pewnością nie służy wnukowi i to jest istotny argument.

Oczywiście że bierne palenie marihuany przez przyszła matkę jest dla płodu szkodliwe. Niestety niewiele może pani zrobić w tej sytuacji poza "umoralnianiem" syna i powtarzania pani zdania na ten temat. Na siłę nikogo się nie zmieni...