Jak pomóc osobie z problemem uzależnienia od alkoholu?

Mam przyjaciolke, ktora ma jeszcze inna przyjaciolke. w sumie nic w tym zlego.. tylko, ze ta przyjaciolka ma na moja przyjaciolke strasznie zly wplyw.. ona przez nia pali, pije.. ehh nie wiem co mam zrobic. nie zabronie jej spotykania sie z nia.. rozmawialam na ten temat z jej mama.. jej mama nic nie wiedziala ze jej dziecko pali i pije przez swoja przyjacioke.. aczkolwiek mama stwoerdzila ze nie lubi od poczatku tej przyjaciolki swojej corki i ze od poczatku jej sie nie podoba.. co zrobic ? :/

To, co mogę polecić to szczera rozmowa z przyjaciółką - proszę powiedzieć jej o swoich obserwacjach, lękach z tym związanaych, być może nakierować ją (ale nie doradzać ani tym bardziej przybierać tonu mentorskiego!) na rozwiązania tej sytuacji (przy użyciu parafrazy, pytań - tak aby przyjaciółka sama "wpadła na pomysł", że powinna coś zmienić). Jedynie szczera rozmowa, bez oceniania i krytykowania poczynań koleżanki może coś pomóc. Wszelkie próby "siłowe" raczej nie przyniosą rezultatów. Powodzenia!

Witam. Wydaje mi się, że zrobiła Pani tyle ile można było zrobić. Porozmawiała Pani z matką przyjaciółki, więc domyślam się, że porozmawiała Pani też z samą przyjaciółką. Jeżeli to nie dało efektu - to jest Pani bezradna. Każdy sam podejmuje decyzje dotyczące swojego życia. Nas mogą boleć błędne, szkodliwe decyzje naszych bliskich, ale poza rozmową zazwyczaj niewiele możemy zrobić. Proszę tylko nie dać się w imię przyjaźni wciągnąć w uzależnienie, proszę chronić siebie. Pozdrawiam.