Co zrobić, żeby kolega nie popełnił samobójstwa?

Mój kolega opowiedział mi, że robiąc w zeszłym roku tomografię wyszło mu, że ma torbiele na zanikającym płacie czołowym, a także poszerzone komory boczne mózgu. Mój kolega ma fobię społeczną. Myśli wciąż o samobójstwie.

Chciałabym mu jakoś pomóc, ale nie potrafię. Czy te torbiele na płacie czołowym i poszerzone komory boczne mózgu mogą zagrażać jego życiu? PS. Proszę o szybką odpowiedź: jak mu pomóc, żeby nie popełnił samobójstwa?

Witam!

Twój kolega potrzebuje pomocy psychoterapeuty oraz wizyty u lekarza psychiatry. Psychiatra może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, które pozwoli poprawić nastrój koledze. Natomiast praca z terapeutą pozwoli mu na zaakceptowanie stanu, w jakim jest oraz poznanie swojego wnętrza. Dzięki takiej pracy jego samopoczucie powinno się poprawić, a myśli samobójcze - zmniejszyć nasilenie.

Jeśli jednak będziesz wiedziała o chęci popełnienia przez niego samobójstwa powinnaś zgłosić to na policję. Jeżeli on nie jest osobą pełnoletnią to także jego rodzice powinni zostać przez Ciebie poinformowani o tym, co dzieje się z ich synem. Możesz też zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej i dowiedzieć się, jak uzyskać tam dodatkową pomoc dla siebie i kolegi.

Myślę, że Ty również jesteś bardzo przeciążona emocjonalnie i powinnaś sobie pomóc. Wizyta u psychologa może pozwolić Ci poradzić sobie ze swoim napięciem i lepiej wspierać kolegę.

Pozdrawiam