Jak mogę pomóc znajomemu, który chce popełnić samobójstwo?

Witam. Mam 18 lat. Pół roku temu na wakacjach poznałam kolegę, z którym szybko się zaprzyjaźniliśmy. Jest on z drugiego końca Polski, więc utrzymujemy codzienny kontakt poprzez wiadomości i video-rozmowy. Tydzień temu zwierzył mi się, że za miesiąc zamierza popełnić samobójstwo. Jestem kłębkiem nerwów, wstrząsnęło mną. Chciałabym jakoś zapobiec tragedii, jednak nie jest to możliwe - nie mam nawet jego adresu, ani możliwości skontaktowania się z jego rodziną. Przyjaciel nie chce wyznać powodu, dla którego zamierza zakończyć swoje życie - twierdzi, że nie widzi sensu życia oraz ma problemy, o których nie chce powiedzieć. Jak mogę mu pomóc, skoro jedyny kontakt, jaki z nim mam, jest przez internet?

Witam, bardzo dobrze że poszukuje Pani rozwiązań, aby pomóc przyjacielowi i nie dopuścić do próby samobójczej. Rozumiem że martwi się Pani o kolegę, bardzo przeżywa Pani całą sytuację. Proszę zebrać wszystkie możliwe informacje dotyczące Pani przyjaciela i zgłosić sprawę na Policji. Należy złożyć doniesienie, że osoba z którą Pani się kontaktuje przez Internet ma myśli suicydalne i istnieje realne niebezpieczeństwo że popełni samobójstwo. Może Pani jednocześnie porozmawiać z nim i spróbować namówić kolegę aby skorzystał z pomocy ośrodka interwencji kryzysowej w swoim mieście lub zadzwonił na numer telefonu zaufania: 116 123, gdzie uzyska specjalistyczną pomoc w trudnej sytuacji.
Pozdrawiam
Dorota Nowacka

Jeśli jest sytuacja realnego zagrożenia życia to powinno się reagować i można zgłosić to na policję, która ma możliwości znaleźć kontakt z taką osobą. Nie można tego zostawić, nawet jeśli Pani znajomy nie zrobiłby takiego kroku to z pewnością potrzebuje pomocy w takim kiepskim stanie psychicznym.