Cuchnące gazy i luźne stolce

Dzień dobry! Od około roku doskwiera mi bardzo przykra dolegliwość. Otóż w zasadzie cały dzień, jak również w nocy mam bardzo cuchnące gazy. Cały czas czuję się wzdęty, mam uczucie przelewania w brzuchu. Ta przypadłość nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Do tego dochodzą stolce dość luźne, jakby postrzępione z kawałkami niestrawionego pokarmu. Zauważyłem, że gazy mam w zasadzie niezależnie od tego co jem, a nasilają się po posiłku. Mam też uczucie zalegania w jelitach. Nie wiem, czy ma to związek, ale od roku kiepsko się też czuję, jestem osłabiony  i senny. Czasem kręci mi się w głowie. Miałem robione badania krwi i wyszły ok. Ob, crp, morfologia, aspatalatamylaza- wszystko ok. Krew utajona w kale wynik negatywny. Sam już nie wiem, co robić. Proszę o poradę, czym powyższe dolegliwości mogą być powodowane? Gdzie się udać, jakie badania zrobić? Dodam, że mam 32 lata. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

Witam!
Przedstawione dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, trudno w tej chwili wskazać konkretną. Wydaje się, że objawy mogą wskazywać na zespół rozrostu bakteryjnego, ale nie można wykluczyć innych przyczyn m.in. zespołu jelita drażliwego. W celu uzupełnienia diagnostyki warto wykonać takie badania jak bilirubina, mocznik, kreatynina, glukoza na czczo, badanie ogólne kału, posiew kału, USG jamy brzusznej oraz ewentualnie przy braku odchyleń w poprzednich badaniach kolonoskopia. Problem warto skonsultować z gastroenterologiem. W tej chwili nic więcej nie można powiedzieć. Do czasu dokładnego rozpoznania przyczyny można stosować preparaty simetikonu np. espumisan, które powinny złagodzić wzdęcia i nadmierną produkcję gazów.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Objawy, które Pan opisuje mogą być spowodowane różnymi chorobami i są bardzo niespecyficzne. Należy zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, moczu, usg brzucha. Być może trzeba będzie też wykonać kolon skopię i gastroskopię. Biegunki najczęściej spowodowane są nieprawidłową dietą, słonymi przekąskami i fast foodami. Proszę postarać wykluczyć się tego typu pokarmy z diety. Poza tym warto stosować różnego rodzaju probiotyki, które pozwolą przywrócić właściwą florę bakteryjną jelita.

Dolegliwości, które Pan opisuje mogą być też spowodowane tzw. zespołem jelita drażliwego. Charakteryzuje się, trwającymi co najmniej 3 miesiące, zaburzeniami rytmu i konsystencji wypróżnień, występującymi na przemian biegunkami i zaparciami, oraz mogącymi towarzyszyć tym dolegliwościom bólami brzucha, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Nie wszyscy pacjenci zgłaszają się do lekarza, większość próbuje samemu leczyć dolegliwości.

Zespół jelita drażliwego może występować z przewagą zaparć i biegunek. W postaci biegunkowej występują więcej niż 3 stolce dzienne wraz z nagłym parciem na stolec.

Biegunki mogą być także wywołane zakażeniem pasożytami, zwłaszcza jeśli towarzyszy im utrata wagi.

Poza tym przyczyną biegunek i stolca o luźnej konsystencji może być także nieprawidłowa dieta, stres, napięcie emocjonalne oraz spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.

W Pana przypadku radziłabym udać się do lekarza POZ, który wykona podstawowe badania. Ewentualnie da on później skierowanie do gastrologa, który wykona bardziej skomplikowane badania tj. kolonsokopię czy gastroskopię. Ciężko powiedzieć jest coś więcej na podstawie tak krótkiego opisu dolegliwości, dlatego konieczne jest dokładne zebranie wywiadu oraz interpretacja wyników badań w kontekście objawów klinicznych.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

tak naprawdę występujące u Pana dolegliwości mogą mieć rozmaite podłoże. Aby móc stwierdzić, co doprowadziło do ich pojawienia się, konieczne byłoby szersze przyjrzenie się Pana ogólnemu stanowi zdrowia. Czy choruje Pan na jakieś schorzenia przewlekłe? Czy zażywa Pan na stałe jakieś leki? Czy epizody podobnych dolegliwości występowały u Pana kiedykolwiek wcześniej?

Możliwe jest, że Pana problemy związane są z zespołem jelita drażliwego. Istnieje jednak i możliwość, że doszło u Pana do wystąpienia tzw. zespołu rozrostu bakteryjnego, ale i Pana problemy mogą wynikać z chorowania na chorobę wrzodową żołądka czy na któreś z nieswoistych zapaleń jelit. Z tego właśnie względu zalecane jest Pana skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym. Ten specjalista – uwzględniając całościowo stan Pana zdrowia – będzie mógł skierować Pana czy to na odpowiednie badania, czy też do odpowiednich specjalistów. Prawdopodobnie korzystnie byłoby, gdyby odwiedził Pan gastroenterologa. Możliwe, że taki specjalista zleciłby wykonanie u Pana gastroskopii czy kolonoskopii – tutaj jednak postępowanie jest bezpośrednio uzależnione od tego, jaką przyczynę dręczących Pana dolegliwości podejrzewałby specjalista.

Jeżeli zaś chodzi o to, co może Pan zrobić sam, w warunkach domowych, aby spróbować wyeliminować swoje dolegliwości – to tutaj znaczenie ma przede wszystkim dieta. Może Pan podjąć próbę wdrożenia u siebie diety lekkostrawnej – istnieją szanse na to, że taka modyfikacja żywienia przyniesie pozytywne rezultaty.