Czarna rana po skaleczeniu i obrzęk

Moja mama podczas pobytu w szpitalu potknęła się i skaleczyła w kostkę stawu skokowego. Był luty 2012, obecnie (grudzień 2012) ma czarną ranę ze strupem średnicy ok. 8 mm i obrzęk całej stopy z rumieniem o średnicy 5-6 cm. Rana jest bolesna a wizyty lekarskie niczym nie skutkują. Ostatnio od lekarza hematologa ma przepisany Interferon. Podczas ostatniej wizyty u doktora n. med. (druga wizyta okazało się że jest to martwica skóry powstała w wyniku zakażenia we wspomnianym szpitalu. Mama choruje na nadpłytkowość i dnę moczanową, cukier w normie. Proszę o pomoc, boję się, że dalej "leczona" przez specjalistów z Płocka rana spowoduje powikłania i w konsekwencji bardzo poważne reperkusje.

Trudno mi doradzać w takie sytuacji nie widząc na oczy pacjenta, nie badając go dokładnie. W takie sytuacji na pewno trzeba określić jakie jest ukrwienie całej kończyny dolnej (np. wykonać badanie Dopplerowskie naczyń), wykonać np. posiew z przewlekłej rany z antybiogramem (określenie antybiotyku, na który jest wrażliwy dany patogen). W przypadku nadpłytkowości na pewno rana nie jest odpowiednio ukrwiona (włączenie odpowiednich leków naczyniowych). Ważne jest też opracowanie dokładne rany chirurgiczne i zastosowanie odpowiednich nowoczesnych opatrunków i środków odkażających w zależności od morfologii rany. Bez bezpośredniego badania nie określę odpowiedniego, konkretnego sposobu postępowania.