Czarna rana po skaleczeniu i obrzęk

Moja mama podczas pobytu w szpitalu potknęła się i skaleczyła w kostkę stawu skokowego. Był luty 2012, obecnie (grudzień 2012) ma czarną ranę ze strupem średnicy ok. 8 mm i obrzęk całej stopy z rumieniem o średnicy 5-6 cm. Rana jest bolesna a wizyty lekarskie niczym nie skutkują. Ostatnio od lekarza hematologa ma przepisany Interferon. Podczas ostatniej wizyty u doktora n. med. (druga wizyta okazało się że jest to martwica skóry powstała w wyniku zakażenia we wspomnianym szpitalu. Mama choruje na nadpłytkowość i dnę moczanową, cukier w normie. Proszę o pomoc, boję się, że dalej "leczona" przez specjalistów z Płocka rana spowoduje powikłania i w konsekwencji bardzo poważne reperkusje.

KOBIETA, 70 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Trudno mi doradzać w takie sytuacji nie widząc na oczy pacjenta, nie badając go dokładnie. W takie sytuacji na pewno trzeba określić jakie jest ukrwienie całej kończyny dolnej (np. wykonać badanie Dopplerowskie naczyń), wykonać np. posiew z przewlekłej rany z antybiogramem (określenie antybiotyku, na który jest wrażliwy dany patogen). W przypadku nadpłytkowości na pewno rana nie jest odpowiednio ukrwiona (włączenie odpowiednich leków naczyniowych). Ważne jest też opracowanie dokładne rany chirurgiczne i zastosowanie odpowiednich nowoczesnych opatrunków i środków odkażających w zależności od morfologii rany. Bez bezpośredniego badania nie określę odpowiedniego, konkretnego sposobu postępowania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty