Złe gojenie się rany

Mój znajomy 10 dni temu skaleczył sobie kineskopem 2 palce prawej ręki. Ze swojego doświadczenia wie, że takie skaleczenia trudno się goją, podobnie jak w przypadku skaleczenia szkłem świetlówki. Zapewne jest to spowodowane zanieczyszczeniem rany luminoforem. Tak jest i tym razem. Ze skaleczeń najpierw sączyło się osocze, potem to zaschło i wygląda mniej więcej tak, jak pęknięty pęcherz po oparzeniu, takie żółte owrzodzenie. Albo jakby ktoś zgasił mu na palcu papierosa. Parę dni później na kciuku prawej ręki oraz górnej powierzchni lewej dłoni zrobiły się takie czerwone punkciki, później skóra zaczęła pękać, znów sączyło się osocze, a potem zaschło i znów zrobiły się takie owrzodzenia, wyglądają identycznie, jak te po skaleczeniu. Tak jakby ten pył luminoforu wniknął w jakieś mikrourazy na rękach i spowodował taki sam efekt. Te rany bardzo bolą, zwłaszcza rano, ból promieniuje na całe przedramię. Wizyta u lekarza jest niemożliwa, bo znajomy jest osobą nieubezpieczoną. Proszę o odpowiedź, jakie środki zastosować, żeby przyspieszyć gojenie. Dodam, że mam możliwość zakupu także leków dostępnych tylko na receptę.

Trudno mi odpowiadać konkretnie na takie pytania bez bezpośredniego badania. To, że pacjent jest nieubezpieczony nie znaczy, że nie może skonsultować się z chirurgiem w czasie prywatnej wizyty (koszt około 100 zł). Taki stan miejscowy może świadczyć o zakażeniu rany, dlatego należałoby zastanowić się nad włączeniem odpowiedniego antybiotyku (leki tylko dostępne na receptę). Oczywiście na chwilę obecną najbezpieczniej i najwłaściwiej byłoby zachować szczególną higienę rany (częste mycie rany letnią wodą z mydlinami) oraz odkażanie jej najlepiej środkami na bazie octenidyny (np. Octenisept). Można zastosować też 2-3 razy dnia przymoczki z tego preparatu. Oczywiście to tylko moje sugestie. Wskazaniami co do dalszego postępowania powinien zając się lekarz, który bezpośrednio zbada pacjenta.