Czasami mam wrażenie jakby siedziały we mnie dwie osoby i kłóciły się ze sobą. Czy mogę być chory psychicznie?

Mam na imię Maciej i mam 17 lat. Mój problem polega przede wszystkim na nagłych lękach.

Czasem, nie wiadomo skąd, przyjdzie mi do głowy jakaś sprawa, nawet błaha, i zaczyna mnie nękać - wtedy zadaję ludziom dziwne pytania, a gdy ich odpowiedź mi nie pasuje, doszukuję się w niej ukrytego znaczenia. Wtedy się denerwuję i uderzam w rożne przedmioty co nieraz doprowadza mnie do płaczu. Często też,  gdy dzwonię do jakiejś osoby, a ona nie odbiera lub blokuje połączenie, wydaje mi się jakby miała do mnie o coś pretensje i od razu budzi to we mnie niepokój i agresję, zaczynam do niej dzwonić co chwilę. Często w rożnych sytuacjach, które realnie mnie nie dotyczą, ja doszukuję się swojego udziału.

Czasami mam wrażenie jakby siedziały we mnie dwie osoby i kłóciły się ze sobą. Co to może oznaczać? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie.

Postawienie diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie osobistego badania lekarskiego.Na podstawie tak krótkiego i dość ogólnikowego opisu trudno jest zarówno potwierdzić, jak i wykluczyć określone zaburzenie.

Twoja wypowiedź może również  wskazywać na problemy natury psychologicznej, np. z samooakceptacją i postrzeganiem siebie przez pryzmat tego, co sądza o Tobie inni, obawach przed odrzuceniem, ośmieszeniem. Osoba przepełniona lękiem przed krytyką i ośmieszeniem może doszukiwać się ukrtych znaczeń w wypowiedziach innych osób, które utwierdza ją ją w przekonaniu o niższej wartości, nieatrakcyjności, co może być z kolei powodem frustracji.

Skoro zacząłeś dostrzegać i nazywać to, co sprawia problemy i ogranicza Cię w codziennym życiu i czerpaniu satysfakcji - warto go zdiagnozować i popracować nad problemem. Proponuję, abyś zglosił się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, gdzie uzyskasz bezpłatną pomoc.

Z pozdrowieniami