Częste rozwolnienia spowodowane stresem

mam problem związany z częstymi rozwolnieniami przynajmniej 2, 3 razy w tygodniu spowodowane jest to ze stresem związanym ze studiami. w czasie dyskompfortu zażywam 2 tabletki stoperanu czy jest jakiś inny lek który moge zażywać tabletki uspokajające nie pomagają. Bardzo prosze o pomoc i poradę gdyż jest to bardzo uciążliwe i niestety nie mam pojęcia jak sobie z tym radzić :(
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Jak radzić sobie ze stresem?

Dzień dobry!

Warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić dalsze badania. Być może stres potęguje biegunki, ale wywołuje je inny stan chorobowy - np. zespół jelita drażliwego czy inny gastrologiczny. W takim wypadku pomóc mogłaby zmiana diety lub inna, dostosowana do Pani potrzeb, farmakoterapia. Jeśli jednak to, w jaki sposób przeżywa Pani sytuacje stresujące, tak istotnie wpływa na Pani nastrój, kondycję i codzienne funkcjonowanie, być może warto rozważyć psychoterapię. W trakcie terapii można pracować np. nad sposobami radzenia sobie ze stresem, zdrowego regulowania napięcia, wprowadzać ćwiczenia relaksacyjne itp.

Pozdrawiam!

Psycholog, seksuolog i mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
0

Może warto przyjrzeć się objawom od strony psychologicznej? Pozwoliłoby to Pani dowiedzieć się, skąd bierze się stress, jakie doświadczenia na to wpłynęły, czego naprawdę się Pani obawia.W pracy z psychologiem mogłaby Pani pracować nad radzeniem sobie ze stresem, poprzez wzmocnienie poczucia wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa, wiary w swoje możliwości i kompetencje, a także świadomego kierowania swoim życiem (i np nie brania na siebie czegoś, co przerasta możliwości).
Tabletki czy środki są dobrą doraźną metodą w przypadku okazjonalnych dolegliwości. Gdy jednak problem trwa, warto działać u źródeł, zamiast wpływać tylko na objawy i skazywać się na ciągłe z nimi walczenie.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Stresem mroźna również zarządzać, pomoże w tym z pewnością psycholog. Zalecam trening psychologiczny lub terapię. Należy również wykluczyć również inne podstawy medyczne pracy jelit.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy