Częste rozwolnienia spowodowane stresem

mam problem związany z częstymi rozwolnieniami przynajmniej 2, 3 razy w tygodniu spowodowane jest to ze stresem związanym ze studiami. w czasie dyskompfortu zażywam 2 tabletki stoperanu czy jest jakiś inny lek który moge zażywać tabletki uspokajające nie pomagają. Bardzo prosze o pomoc i poradę gdyż jest to bardzo uciążliwe i niestety nie mam pojęcia jak sobie z tym radzić :(

Dzień dobry!

Warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić dalsze badania. Być może stres potęguje biegunki, ale wywołuje je inny stan chorobowy - np. zespół jelita drażliwego czy inny gastrologiczny. W takim wypadku pomóc mogłaby zmiana diety lub inna, dostosowana do Pani potrzeb, farmakoterapia. Jeśli jednak to, w jaki sposób przeżywa Pani sytuacje stresujące, tak istotnie wpływa na Pani nastrój, kondycję i codzienne funkcjonowanie, być może warto rozważyć psychoterapię. W trakcie terapii można pracować np. nad sposobami radzenia sobie ze stresem, zdrowego regulowania napięcia, wprowadzać ćwiczenia relaksacyjne itp.

Pozdrawiam!

Może warto przyjrzeć się objawom od strony psychologicznej? Pozwoliłoby to Pani dowiedzieć się, skąd bierze się stress, jakie doświadczenia na to wpłynęły, czego naprawdę się Pani obawia.W pracy z psychologiem mogłaby Pani pracować nad radzeniem sobie ze stresem, poprzez wzmocnienie poczucia wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa, wiary w swoje możliwości i kompetencje, a także świadomego kierowania swoim życiem (i np nie brania na siebie czegoś, co przerasta możliwości).
Tabletki czy środki są dobrą doraźną metodą w przypadku okazjonalnych dolegliwości. Gdy jednak problem trwa, warto działać u źródeł, zamiast wpływać tylko na objawy i skazywać się na ciągłe z nimi walczenie.

Stresem mroźna również zarządzać, pomoże w tym z pewnością psycholog. Zalecam trening psychologiczny lub terapię. Należy również wykluczyć również inne podstawy medyczne pracy jelit.