Czuję się wiecznie zmęczony, ze stresu rwę włosy z głowy - co robić?

Jestem studentem I roku na PG. Czuję się wiecznie zmęczony, chodzę na wykłady i nie interesuje mnie to co mają do powiedzenia wykładowcy i chociaż siedzę z przodu mam problemy z zapamiętywaniem i rozumieniem omawianego przez nich tematu.

Rano mam lęki, boję się chodzić na zajęcia, mam problemy z przystosowaniem się oraz kłopoty z relacjami z innymi. Kiedyś byłem człowiekiem-ekstrawertykiem, miałem mnóstwo przyjaciół, teraz mam ich nie wielu. Chodziłem do bardzo dobrego liceum, a wychowywała mnie, że tak powiem "ulica".

Kompletny brak pamięci wywołuje u mnie napady kompleksów. Na ćwiczeniach rozwiązujemy zadania, które jeszcze rok temu umiałbym rozwiązywać bezproblemowo, teraz patrzę na nie jak sroka w gnat i jestem tak rozkojarzony, że zanim zrobię zadania, które można zrobić w 5 min, robię je 2 godziny. Jestem strasznie zestresowany, ze stresu wyrywam sobie włosy. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Zdarza się, że presja, zmęczenie i permanentny stres obniżają nasze zdolności poznawcze oraz koncentrację. Czasami zdarza się, iż ludzie w obliczu przeciążenia i kłopotów rezygnują z dbania o relacje interpersonalne, co wpływa na zmniejszenie grona znajomych. Wchodzi Pan w błędne koło swoich zachowań, gdzie stres uniemożliwia sprawne funkcjonowanie, również intelektualne, a to z kolei powoduje większy lęk.

Niemniej jednak proszę wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż warto zrobić podstawowe badania. Powinien Pan również umówić się na konsultacje  z psychologiem. Większość Uczelni ma dla swoich studentów tzw. Przychodnie Zdrowia Psychicznego, gdzie można skorzystać z pomocy bezpłatnie w ramach NFZ.

Powodzenia i pozdrawiam.