Czy antybiotyki pomogą pomimo braku stanu zapalnego?

Witam, Od kilku miesięcy borykam się z zatkaną prawą trąbką słuchową. Stwierdzono lekki niedosłuch. Nie boli, ale cały czas mam uczucie zatkania. Jestem po inhalacjach Amsa i cały czas stosuje sterydy do nosa, tabletki Sinupret, ale nic nie pomaga i czuje dyskomfort z ciśnieniem w całej głowie i przełykaniem śliny. Co robić dalej? Czy antybiotyki pomogą pomimo, że nie ewidentnego stanu zapalnego? Pomocy... nie chcę kolejnych kropli bo nie działają.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, ze odczuwa Pani tak nieprzyjemne dolegliwości związane ze słuchem oraz uczuciem zatkania w uszach.

Prawdopodobnie, opisane objawy mogą świadczyć o nierównym ciśnieniu w uchu i obecnością płynu w uszach. Wpływ na rozwój takiego stanu są zazwyczaj przyczyny zapalne i infekcyjne na tle wirusowym oraz bakteryjnym. Często występujący katar (głównie ropny, bakteryjny), zapalenie zatok, a także liczne stany zapalne górnych dróg oddechowych, prowadzą do wysięku w uszach, a co za tym idzie wzrostu ciśnienia i niedrożności trąbki słuchowej.

Najczęstszymi objawami takiego stanu są uczucie bólu i zatkania w obrębie uszu, zatkany nos, zalegająca wydzielina, ból głowy i twarzoczaszki. Bardzo często narastające ciśnienie powoduje pogorszenie słuchu.

Leczenie, które zastosował lekarz jest prawidłowe. Inhalacje AMSA są nowoczesną metodą stosowaną przy częstych infekcjach zatok oraz ucha wewnętrznego. Sterydy do nosa mają działanie przeciwzapalne, więc powinny łagodzić istniejące objawy. Lek ziołowy o działaniu rozrzedzającym ma za zadanie oczyszczenia zatok z zalegającej wydzieliny.

Dość często stosuje się antybiotykoterapię, aby zmniejszyć dolegliwości związane z wysiękiem uszu, mimo że nie ma typowego stanu zapalnego.

Jeżeli takie leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto by było rozważyć poddanie się paracentezie. Jest to zabieg polegający na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu z ucha środkowego nagromadzonej wydzieliny.

Ze względu na odległość, trudno jest określić dokładnie aktualny stan Pani zdrowia oraz możliwości dalszego leczenia, dlatego zalecamy ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/myringotomia-paracenteza

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-srodkowgo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.