Czy antykoncepcja mogła zostać utrzymana?

Pomyliłam tygodnie w tabletkach. Mam tabletki dwuskadnikowe, raz brałam z jednego blistra raz z drugiego w zależności które opakowanie miałam przy sobie, Zamiast przez 3 tyg brać pomarańczowe tabletki i potem białe brałam przez 4 tyg i zaczęłam białe. Czy antykoncepcja została zachowana?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wspomina Pani, jakie konkretnie tabletki antykoncepcyjne Pani stosuje. W niektórych z nich ważna jest kolejność przyjmowania, w innych nie ma to znaczenia. Ważne, aby przyjmować jedną tabletkę z substancją czynną dziennie.

Jeśli przyjmowała Pani na przemian pomarańczowe oraz białe tabletki, to niestety antykoncepcja nie zadziałała tak jak powinna. Jeśli natomiast przyjmowała Pani wyłącznie pomarańczowe tabletki i każda z nich ma taki sam skład, to mimo wydłużonego przyjmowania aktywnych tabletek, antykoncepcja powinna zostać zachowana.

Czasem łączy się dwa opakowania tabletek antykoncepcyjnych, aby przesunąć krwawienie z odstawienia. Mimo to antykoncepcja cały czas działa.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi pytaniami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-po-polaczeniu-dwoch-opakowan-harmonet,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-po-polaczeniu-dwoch-opakowan-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.