Czy bakteria Helicobacter pylori jest groźna?

Witam, dzisiaj dowiedziałam się, że mam właśnie tę bakterię i to z wynikiem +++, jestem trochę przerażona. Proszę o odpowiedź, czy po 14-dniowej kuracji antybiotykowej można pozbyć się tej przypadłości czy to już jest na całe życie? Kilka lat temu robiłam gastroskopię. Wynik pokazał nadżerki w przełyku. Badanie zrobiłam, bo miałam częste zgagi, przyjmowałam leki, stosowałam dietę, przez jakiś czas był spokój, jednak ponownie wróciła zgaga i teraz puste odbijanie.  Zzrobiłam test na helicobacter, wyszedł pozytywny. Proszę o pomoc, co mam robić?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Zarówno zespół objawówch o których Pani pisze, jak i zmiany śluzówki żołądka i przełyku, mogą przebiegać na tle zakażenia Helicobacter pylorii. Jest to bardzo powszechny drobnoustrój, szacuje się, że występuje nawet u połowy populacji. Jedynym skutecznym leczeniem jest antybiotykoterapia i nawiązując do Pani pytania - leczenie 14-dniowe jest wysoce efektywne i trwałe. Należy jednak unikać sytuacji sprzyjających ponownej infekcji i sprawdzić obecność bakterii u domowników.