Czy będzie konieczny kolejny antybiotyk?

Witam,syn 8lat drugi dzien ma podwyzszona temp.do 38stopni,napuchniete migdaly,wezly chlonne,bol gardla-najprawdopodobnie kolejna angina(trzeci raz to samo-tydzien antybiotyk,dwa tygodnie zdrowy I kolejny antybiotyk...)dzisiaj zrobilam badanie crp-wynik 110...czy jest nadzieja ze to moze byc wirusowe I moze unikniemy kolejnego antybiotyku czy ten wynik nie daje juz nadzieji...podaje leki na gardlo,pluczemy,podaje neosyne...zastanawiam sie czy czekac na pediatre do poniedzialku czy lepiej podejsc juz teraz do szpitala?dodam ze to 7dma taka sama choroba w tym roku I zawsze wyglada tak samo I konczy sie antybiotykiem...(trzeci migdal syn mial wycinany w wieku 4lat)

Lek. Bartosz Szarawarski

Nieczęsto się zdarza, żeby w ciągu roku dziecko miało 7 typowych angin bakteryjnych. Większość infekcji u dzieci ma podłoże wirusowe.
CRP 110 sugeruje jednak wyraźny stan zapalny, jednak w nie ma stuprocentowego związku z wysokim CRP a bakteryjnym tłem.

Jeżeli gorączki wraz z bólem gardła, nalotami i odczynem węzłowym występują w stosunkowo regularnych okresach ( typu 2-6 tygodni), nie towarzyszą im katar czy kaszel - do rozważenia jest zespół gorączek nawrotowych PFAPA. Dolegliwości ustępują wówczas samoistnie po 5-6 dniach, szybciej w przypadku podania steroidu.
Zespół wymaga jednak precyzyjnej obserwacji.
Ewentualną diagnostykę i postępowanie proszę prowadzić już z lekarzem prowadzącym na stałe dziecko.