Czy bezpiecznie jest wziąć Amoksycylinę jako 3 dawkę zamiast Metronidazolu?

Witam W tam tym tygodniu dowiedziałem się, że mam helicobacter. Lekarz zastosował 3x dziennie metronidazol 400mg, 2x klacid 500mg oraz omeprazol x1 20mg. Po 9 dniach kuracji i wielu skutkach ubocznych lekarz postanowil zmienić metronidazol na amoksycyline. Dzisiaj zdążyłem wziąć dwie dawki metronidazol, czy bezpieczne jest wziąć amoksycyline jako 3 dawkę zamiast metronidazol? I kontynuować klacid amoksycylina? Czy nie mam za małej dawki omeprazolu ? Pozdrawiam serdecznie. Adrian

Trochę karkołomna terapia. Leczenie eradykacyjne Helicobacter stosuje się zwykle ok 10 do 14 dni najczęściej dwoma antybiotykami z inhibitorem pompy protonowej w dużej dawce. Taka dawka dla omeprazolu to 40 mg na czczo. Nie wiem z jakiego powodu takie leczenie zaordynowano. Może pan jednak zamiast metronidazolu wziąć dawkę amoksycyliny. Radziłbym stosować omeprazol 40 mg 1 x dz.