Czy bóle głowy i suchość skóry świadczą o chorobie tarczycy?

CZ zy to moze mieć związek z niedoczynnoscią tarczycy.Objawy :bol glowy,sucha skóra,na plusie 16 kg bez zmiany żywieniowej,wlosy zaczely lecieć garsciami dodatkowo od polowy zrobily sie mega przesuszone i zaczely sie łamać,zmęczenie bez przyczyny i obrzęki wygląda to jak celulit wodny Zrobiłam pakiet tarczycowy i wyniki wydają sie być dobre. TSH 1,91 norma 0,27-4,2 FT 4 1,1 norma 0,93-1,7 FT 3 3,23 norma 2-4,4 A-TPO 11,71 norma 0-34 A-TG 14,00 norma 0-115 TSH(TRAb) 1,65 norma 0-1,75

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przedstawione objawy mogą wynikać z istnienia różnych schorzeń. Suchość skóry, wypadanie włosów, nadmierne przybieranie na wadze oraz cellulit wodny mogą być spowodowane rozregulowaniem gospodarki hormonalnej.

Przy prawidłowych wynikach hormonów tarczycy można by przypuszczać, że przyczyną Pani dolegliwości może być zespół policystycznych jajników. Przypadłość ta może wynikać z zbyt wysokich poziomów androgenów oraz z zaburzeń funkcjonowania jajników. Do głównych objawów tego schorzenia można zaliczyć: suchą skórę, nieregularne miesiączkowanie oraz problemy z zajściem w ciążę, wypadanie włosów, a także nadmierne przybieranie na wadze bez wyraźnej przyczyny.

Proponujemy konsultację z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem w celu ustalenia dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Specjalista skieruje Panią na odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą chorobę. Zdecydują o właściwej farmakoterapii, aby złagodzić istniejące objawy.

Przydatne tu będą badania takie, jak: USG ginekologiczne oraz jamy brzusznej, określenie poziomu hormonów płciowych w surowicy krwi oraz poziomu kortyzolu i prolaktyny.

Zachęcamy do skorzystania z poniższych artykułów o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/17-hydroksyprogesteron-charakterystyka-wskazania-norma-przygotowanie-do-badania

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.